24.11.2016 08:24

Čo by ste mali vedieť o rakovine pankreasu

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Rakovina pankreasu má najnižšiu mieru prežívania zo všetkých onkologických ochorení.  V prípade, že nič nepodnikneme, predpokladá sa, že v roku 2030 sa stane druhou najčastejšou príčinou smrti na onkologické ochorenia.

Len asi 15 percent všetkých prípadov je možné riešiť chirurgicky. Hlavnou príčinou neúspešnej liečby pacientov je neskorá diagnóza. Rakovina pankreasu má najnižšiu mieru prežívania zo všetkých onkologických ochorení. Pacienti s karcinómom pankreasu strácajú s diagnózou až  98 percent z pôvodne očakávaných rokov zdravého života. Náročná diagnostika zapríčiňuje, že priemerný čas prežitia pacientov s metastázujúcim nádorom pankreasu je 4,6 mesiacov. Diagnóza rakoviny pankreasu je dnes spájaná s úmrtím a veľmi málo pacientov prežíva viac ako jeden rok po diagnostikovaní.  Včasnejšia diagnóza by mohla pomôcť zvýšiť šance na prežitie.

 

Koho  ochorenie najviac ohrozuje?

 • U takmer jednej tretiny prípadov zaznamenali fajčenie.
 • Rizikovým faktorom je chronická pankreatitída, ktorá je najčastejšie zapríčinená dlhodobým požívaním alkoholu.
 • So zvýšeným rizikom rakoviny pankreasu sú spojené aj predchádzajúce onkologické ochorenia a iné zápalové ochorenia tráviaceho traktu.
 • Ľudia s rodinnou anamnézou rakoviny pankreasu majú takmer dvojnásobné riziko.
 • Diabetes mellitus zvyšuje riziko vzniku rakoviny pankreasu takmer dvojnásobne.
 • Riziko sa zvyšuje s vekom. Najvyšší počet prípadov sa vyskytuje u ľudí nad 45 rokov.
 • Obezita zvyšuje riziko v približne u 12% pacientov s nádorom pankreasu.
 • Rakovina pankreasu je jediná, ktorá postihuje obe pohlavia rovnako.

 

Hlavné príznaky rakoviny pankreasu

Hoci ochorenie spočiatku nemusí mať žiadne príznaky, môžu sa pri ňom prejavovať niektoré  z týchto symptómov:

 • Nevoľnosť
 • Príznaky žltačky (hromadenie žlče spôsobí, že pokožka a očné bielka sa sfarbia dožlta)
 • Depresia
 • Bolesti brucha  (často začínajú pocitmi nepohodlia alebo bolesťou v bruchu, ktorá vystreľuje do chrbta, bolesť sa môže zhoršovať po jedle alebo poležiačky)
 • Bolesti v krížovej časti chrbta
 • Rozvoj alebo zhoršenie diabetes mellitus bez zvýšenia telesnej hmotnosti
 • Hlboká žilová trombóza
 • Zmeny vo vyprázdňovaní – hnačka, ílovitá stolica (mastná, svetlá s hnilobným zápachom)
 • Nevysvetliteľná strata hmotnosti

Pokiaľ sa u pacienta prejavia dva a viac z týchto symptómov, mal by navštíviť svojho lekára. Kombinácia príznakov a rizikových faktorov zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja rakoviny pankreasu. Pacienti s vysokorizikovým profilom by mali byť pravidelne vyšetrovaní a kontrolovaní, aby sa možné ochorenie zachytilo včas. Kľúčovým vyšetrením pri diagnostike karcinómu pankreasu je počítačová tomografia (CT).

 

Diagnostika a liečba

Diagnostikovať toto ochorenie je veľmi náročné pre nedostatok identifikovaných biomarkerov a génov. Všeobecný lekár odporučí pacienta ku špecialistovi, u ktorého potom absolvuje testy a vyšetrovania (krvné testy, ultrazvukové vyšetrenie, röntgenové vyšetrenie, biopsia). Až 40 percent diagnostikovaných pacientov je v pokročilom štádiu choroby a nádor už metastázuje.

 • Štandardné terapeutické postupy
 • chemoterapia, nanopartikulovaná medikamentózna liečba, a/alebo chemoradiačná liečba
 • paliatívna a podporná terapia
 • chirurgická liečba
 • adjuvantná chemoterapia

 

Príbeh pacientky

... a zázraky sa predsa dejú

Košičanke Helene Safkovej lekári diagnostikovali karcinóm pankreasu. Je jedným z mála onkologických pacientov s touto diagnózou, ktorý sa takmer po štyroch rokoch od začiatku liečby môžu pochváliť relatívne dobrým zdravotným stavom. Rakovina pankreasu je totiž doslova zákerné onkologické ochorení. Je to jediný typ rakoviny, pri ktorom úmrtnosť vo svete dlhodobo narastá. Diagnostikovanie v rannom štádiu je takmer nemožná. Karcinóm sa totiž tvári ako zanedbateľný zdravotný problém. Až 85 percent ľudí príde k lekárovi neskoro.

Ako sa to začalo?

Nedefinovateľné bolesti v oblasti chrbta a brucha doviedli Helenku ešte pred desiatimi rokmi k obvodnému lekárovi. Našťastie, ten nič nezanedbal. Pacientku poslal na odborné vyšetrenie ku gastroenterológovi. Ultrazvuk odhalil na chvoste pankreasu pomerne veľkú  4 x 5 centimetrovú cystu. „Nechápala som, ako sa to mohlo stať,“ hovorí pani Helenka. „Žila som zdravo, nepila, nefajčila. Dokonca aj vyprážaným jedlám som sa vyhýbala.“ Od tej chvíle chodievala na pravidelné kontroly každých šesť mesiacov. Už aj tak prísnu životosprávu ešte sprísnila.

Sedem rokov „spánku“

Cysta na Heleninom pankrease sledovaná lekármi „spala“ celých sedem rokov. Až v roku 2013 sa všetko zmenilo, po vyšetrení na CT histológia potvrdila nález karcinómu pankreasu. Rozhodnutá poslúchať lekárov do týždňa podstúpila operáciu. „Lekár mi povedal, že keby som prišla o pol roka neskôr, alebo možno len o dva mesiace, už to nemuselo byť len na tom chvoste pankreasu, ale mohlo to byť aj v tele pankreasu, ... a ja viem, že bez pankreasu sa žiť nedá. Bol by to môj definitívny koniec.“

Počas naordinovanej chemoterapie sa jej stav skomplikoval. Liečbu prerušila, musela podstúpiť ďalšiu operáciu. A opäť nepríjemná onkologická liečba, po ktorej nasledovali ďalšie zdravotné problémy. „Za desať mesiacov som absolvovala tri operácie, ale som tu a myslím pozitívne. Verím, že bude všetko dobre,“ hovorí Helenka a so smiechom dodáva: „Ani nepripúšťam, žeby mohlo byť zle.“

Helenka Safková je nabitá pozitívnou energiu. Má deti a vnúčatá, ktoré zbožňuje a  chce byť pre nich ešte dlho užitočná. „Ja v prvom rade vďačím za to, že som nezanedbala prevenciu. Jedine to mi pomohlo, si myslím.“

Už radí iným

Pani Helena momentálne aktívne pôsobí ako dobrovoľníčka v pacientskom združení Europacolon Slovensko. Svojimi radami a  pozitívnou energiou pomáha novým onkologickým pacientom zvládať  problémy spojené s týmto zákerným ochorením.

Z nemocnice, kde len pred týždňom musela Helenka podstúpiť ďalšiu operáciu, všetkým pacientom odkazuje to: „V prvom rade je dôležitá prevencia a ak už niečo máte, tak pravidelné kontroly. Každý človek si musí uvedomiť, ako mu záleží na svojom zdraví, a preto by mal absolvovať aspoň raz do roka základné vyšetrenia. A ak to príde – nevzdávať sa a bojovať hlavne po tej psychickej stránke. Jednoducho myslieť pozitívne. Myslieť do budúcna – na to čo všetko pekné nás ešte čaká a čo ešte bude ...!“

 

Ďalšie informácie o rakovine pankreasu nájdete na webových stránkach. Pripojte sa k podpore pacientov a ich blízkych na facebooku (www.europacolon.sk/rakovina-pankreasu/pankreas/) a tiež www.nierakovine.sk .

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada