09.01.2017 14:29

Čím nakŕmiť v zime vtáčiky

Zdravie a krása – Zvieratká doma

 

Vtáčiky sú prirodzenou súčasťou záhrad pri našich domoch, ale vyskytujú sa i v mestských parčíkoch a na zelených plochách medzi panelákmi aj v zimnom období. No s príchodom mrazivých mesiacov sa redukujú zdroje potravy pre všetkých malých spevavcov, ktorí neodletia do teplých krajov. Preto dobrota, ktorú im do dreveného kŕmidla, na spodné konáre stromov alebo na rímse balkóna prichystáme, im určite dobre padne.

Pozor na soľ

V snahe pomôcť však môžeme nevedomky urobiť kardinálnu chybu, ktorá malému operencovi minimálne sťaží trávenie. Napríklad kryštáliky soli na pečive môžu uškodiť stehlíkovi a podobne menším vtáčikom. Nevhodné sú aj údeniny a zrno a orechy staršie ako rok, pretože by im mohli poškodiť obličky a pečeň. Neodporúča sa ani chlieb, ktorý v žalúdku operencov nabobtná. A zásadne im neponúkajme zvyšky z obeda, ktoré je prisoľované a korenené či nebodaj pokazené jedlo, ktorého sa chceme takto elegantne zbaviť.

 

Hrach, ovsené vločky i loj

Väčšina operencov si s obľubou zobne nejaké semeno, či už hrach, kukuricu alebo slnečnicové semiačka, ale neohrdnú ani ovsenými vločkami a rozdrvenými jadrami lieskových a vlašských orechov. Takto nakŕmiť môžeme vrabca, ale aj hrdličku, ďatla či sýkorku. Posledným dvom chutí aj proso či mak a vďační budú aj za kúsok loja. Ale len do teploty -10°C, pri nižších by im stuhol v črevách a skomplikoval trávenie. Do loja môžeme zapracovať pšeničné klíčky alebo ovsené vločky a vytvarovať tvar gule, do ktorého ešte zapichnime konárik, aby sa vtáčence mali o čo zachytiť. Vrabcovi, ktorého počet sa v prírode z roka na rok dramaticky znižuje, urobíme Vianoce pohánkou. Tú je schopný skonzumovať v množstve desatiny svojej váhy na posedenie. Drozd uprednostňuje skôr bobule, najmä jarabinu, ale poteší ho aj jablko, ktorého dužinu s chuťou vyzobe.

Potrebujú sa aj napiť

Vtáčiky potrebujú aj piť, ale miska s vodou by nemala byť veľmi hlboká, skôr plytčia. Tie menšie sa totiž pri pití niekedy do nej ponoria celé a potom môžu dostať zápal pľúc a uhynúť.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada