17.01.2016 17:44

Chutnejšie s muškátovým orieškom

Varenie – Potraviny

 

Použitím muškátového orieška pri dochucovaní jedál si nezlepšíme iba gastronomický zážitok, ale urobíme niečo aj pre svoje zdravie. Táto korenina podporuje trávenie a má liečivé účinky pri nadbytku žalúdočnej kyseliny. V prvom rade je však zaujímavý pre chuť orieška, ale jemnejšiu a najmä aromatickejšiu a typický je aj jeho ušľachtilá vôňa.

 

Muškátový oriešok pochádza z Indonézie, ale pestuje sa aj v Brazílii, v Indii a v Afrike. Patrí k vzácnym exotickým koreninám, ktoré inšpirovali španielskych a portugalských námorníkov hľadať v 16. storočí nové námorné cesty. Ale hojne ju používali už starí Gréci. Zdrojom je celoročne zelený tropický strom muškátovník, ktorý má mäsité plody podobné marhuliam. Po dozretí pukne a ukáže sa kôstka, ktorej jadrom je vzácny oriešok. Predáva sa aj v prášku, ale dlhšie vydrží ako oriešok v celku, pretože po pomletí stráca rýchlo svoju arómu.

 

Široké uplatnenie v kuchyni

Najčastejšie sa používa pri príprave polievok, najmä mäsových, omáčok, bravčoviny, jedál z mletého mäsa, z diviny, z údenín, zo strukovín, z vajíčok a pri dochucovaní gratinovaných pokrmov v kombinácii so syrom alebo s bešamelovou omáčkou. Výborne dochutí cestoviny, zemiakové jedlá a zeleninu, hlavne špenát, bielu kapustu, zeler, karfiol a ružičkový kel. Zvykne sa pridávať aj do pečiva a cukrárenských výrobkov, konkrétne do tekvicového koláča, tiež do kompótov, ovocných pudingov a do vaječného likéru, ale i do iných nápojov, napríklad do kakaa, do rajčiakovej šťavy, do punčov a teplej citronády.

 

TIP:

Pretože silice sú citlivé na vysoké teploty, muškátový oriešok treba pridávať až tesne pred dokončením jedál.

 

Poznámka:

Muškátový oriešok obsahuje halucinogénne látky, preto podávaný v malých množstvách môže zmierniť pocit nevoľnosti i na vracanie a tiež ťažkosti s nadúvaním. Treba si však dávať pozor na jeho pravidelnú konzumáciu, aby sme si nevybudovali závislosť na tomto korení.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada