14.04.2016 08:56

Chronické žilové ochorenie sprevádzajú mýty

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Jablčný ocot, pohánka, zelené paradajky, cesnakový extrakt, kapustné listy, detské mydlo s ovčím mliekom, bravčová masť a dokonca údená slanina! Tým všetkým sa niektorí ľudia na Slovensku pokúšajú sami liečiť kŕčové žily. Prikladanie rôznych obkladov a extraktov však toto ochorenie  nevylieči, naopak, môže ho zhoršiť. Takáto “liečba“, A pri otvorených ranách môže podobná „liečba“ spôsobiť vážnu infekciu a dokonca aj celkovú otravu organizmu!

Chronické žilové ochorenie nie sú iba kŕče, pocit ťažkých či bolestivých nôh  alebo estetický problém. Ide o chronický zápalový proces, ktorý treba liečiť od prvých príznakov liekom - venofarmakom a kompresívnymi pančuchami. Už pri počiatočných ťažkostiach preto treba vždy navštíviť lekára – všeobecného lekára pre dospelých alebo špecialistu (angiológa, cievneho chirurga), ktorý zistí rozsah ochorenia a určí vhodnú liečbu. Inak sa ťažkosti zvýraznia, môže narásť počet a veľkosť varixov a hrozí nepríjemný, bolestivý otvorený vred predkolenia.

 

Problémy zvykneme podceňovať

Odďaľovaním vyšetrenia a správneho liečenia sa vystavujeme zbytočnému riziku. Ak nám však bolesti, kŕče, nepokojné, ťažké a unavené nohy príliš nekomplikujú život, zvykneme tento problém zľahčovať. Ignorujeme ho, alebo sa „liečime“ sami rôznymi výživovými doplnkami, mastičkami, obkladmi či spomínanými „babskými receptami“. Nemáme čas ísť k lekárovi, ťažkosti pripisujeme svojmu náročnému zamestnaniu, veku či hmotnosti. S chronickým žilovým ochorením sa spája aj viacero mýtov. Ktoré sú to?

  • Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že po operácii kŕčových žíl sa nové varixy už nikdy neobjavia, alebo že odstránená časť žily bude človeku „chýbať“.
  • Niektorí ľudia trpiaci kŕčovými žilami sa vyhýbajú pravidelnému pohybu, aby si ochorenie „nezhoršili“.
  • Mnohé ženy zase denne trápia svoje choré žily na nohách nosením topánok s vysokými opätkami. Utešujú sa tým, že majú napriek problémom hladké lýtka, bez vystúpených žíl. Počiatočné štádium však môže byť bez vonkajších prejavov, prípadne sa na nohách môžu objaviť fialovo-modré drobné žilky, pavučinovité výraznejšie podkožné žilky či iné mierne symptómy ako opuchy nôh, prípadne bolesti, ale už môže ísť o vážne postihnutý žilový systém.

Chronické žilové ochorenie (CHŽO)...

... je zápalové, postupne sa rozvíjajúce ochorenie. Charakterizujú  to rôznorodé chorobné stavy žíl dolných končatín. Ich pôvodnou príčinou je poškodenie žilovej steny. Dôsledkom zanedbania tejto zdravotnej komplikácie môžu byť aj problémy s poškodením tkaniva alebo i s chronickou ranou na nohe. Liečba musí byť preto komplexná a celoživotná. Okrem správnej životosprávy a fyzikálnej liečby sa používa kompresívna terapia, medikamentózna terapia – liečba venofarmakom, sklerotizačná a chirurgická terapia. Ak sú prítomné kŕčové žily, treba ich vždy čo najskôr sklerotizačne či chirurgicky ošetriť, inak sa ochorenie môže skomplikovať. V metodickom pokyne pre liečbu chronického žilového ochorenia sa uvádza viac liekov. S najvyšším stupňom odporúčania (1B)  liek na lekársky predpis, ktorý obsahuje mikronizovaný diosmín s hesperidínom, zvyšuje venózny tonus, zlepšuje lymfatickú drenáž a chráni makro a mikrocirkuláciu krvi. Pôsobí proti zápalovému procesu v chlopniach žíl, v stenách žíl a žilových kapilár počas chronického venózneho ochorenia, čím bráni progresii ochorenia do závažnejších štádií.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada