18.09.2018 12:53

Chrípkové obdobie sa už blíži!

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Hoci sme ešte v polovici septembra a stále si vychutnáme teplé lúče, počasie sa čoskoro zmení a priblíži sa riziko virózy. Keď sa začne zaznamenávať zvýšený výskyt chrípky v populácii, je už neskoro na prevenciu. Na tú treba mysleiť v predstihu.

Aj keď šancu chytiť vírus nedokážeme úplne eliminovať, môžeme aspoň znížiť percento pravdepodobnosti nákazy. Odborníci notoricky opakujú stále tie isté kroky prevencie, nič nové nevymysleli. Preto stále platí, že si treba umývať ruky pri príchode z exteriéru. Vírusy sa totiž môžu nachádzať všade – na kľučke dverí, na držadle v mestskej doprave alebo na tlačidle vo výťahu. Umývať si ich vodou a mydlom treba najmä vtedy, ak ideme niečo konzumovať.

 

Deti sú ohrozené najviac

Najčastejšie sa chrípkový vírus šíri v prostredí, kde je veľa ľudí a o to viac v detských kolektívoch. A najviac ohrození sú škôlkari a menší školáci, ktorí nemajú ešte tak odolný organizmus. Preto sa odporúča, aby sa v škôlkach a triedach čo najčastejšie vetralo. Platí to, samozrejme, aj pre domáce prostredie. Pravidelným vetraním posilňujeme imunitu organizmu, vďaka ktorej dieťa alebo dospelý človek vírusom nepodľahne alebo jeho ochorenie má aspoň miernejší priebeh.

Poznáte symptómy chrípky

Ako rozlíšiť bežné prechladnutie a chrípku? Podľa lekárov sa prechladnutie začína typický pocitom škriabania v krku, ku ktorému sa pridruží upchaný nos či pálenie očí, neskôr aj masívny výskyt hlienu, kýchanie, kašeľ. Niekto si tento stav mýli s chrípkou. Tá sa však prejavuje rýchlym nástupom bolesti svalov, hlavy, celkovou slabosťou a hneď v prvý deň aj vysokou teplotou a zimnicou. Až neskôr sa pridajú respiračné ťažkosti. Prechladnutie dokážeme zvládnuť za pár dní bez toho, aby sme museli zostať doma, no chrípka nás dostane do kolien a na nohy sa zdvíhame dlhšie. Do práce alebo do školy sme schopní ísť až za 2 týždne.

 

Informácia pre rodičov

Pustiť malého pacienta po zvládnutí najhorších symptómov chrípky už po týždni do detského kolektívu je hazard nielen pre dieťa samotné, pretože jeho organizmus nie je dostatočne odolný, ale aj pre tie ostatné. V tomto období býva dieťa ešte stále zdrojom možnej vírusovej nákazy.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada