25.11.2019 14:15

Chladný vzduch ohrozuje pľúca

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

So zimnými a chladnými mesiacmi sa spájajú rôzne infekcie, ktoré následne spôsobujú zvýšený výskyt respiračných ochorení. V prípade chronických pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP) či astmou môže už prechladnutie pacienta destabilizovať a existuje riziko, že sa tým zhoršia aj symptómy jeho ochorenia. K častým komplikáciám pacientov s týmto vážnym ochorením patria práve infekcie dýchacieho systému v zimných mesiacoch.

Zima preverí imunitu, ale aj odolnosť pľúc

Tretia novembrová streda každoročne patrí Svetovému dňu chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP). Chronická obštrukčná choroba pľúc je život ohrozujúce ochorenie pľúc, ktoré je charakterizované postupným zužovaním dýchacích ciest. Výdych aj nádych sú pre pacientov čoraz náročnejšie. Svetová zdravotnícka organizácia WHO predpokladá, že v roku 2030 sa CHOCHP stane treťou najčastejšou príčinou úmrtí na celom svete. Primárnou príčinou je tabakový dym, ale aj vdychovanie škodlivín a rozrastajúce sa priemyselné zóny. November je zároveň aj Mesiac povedomia o pľúcach, počas ktorého by sme si mali uvedomiť, že pre kvalitný a plnohodnotný život potrebujeme nielen zdravé srdce, ale aj našu respiračnú sústavu. V zimných mesiacoch však môžu práve rôzne infekcie dýchacieho (respiračného) systému, virózy či chrípky skomplikovať zdravotný stav pacientov a v niektorých prípadoch ich aj destabilizovať.

 

Keď choroba berie dych

CHOCHP postihuje celosvetovo viac než 250 miliónov pacientov. A najčastejšie fajčiarov nad 40 rokov. Zmeny na pľúcach a hustý hlien v dýchacích cestách bránia kyslíku dostať sa do alveol, v ktorých prebieha výmena kyslíka s oxidom uhličitým. Ako ochorenie postupuje, človek začne pociťovať problémy – najprv kašeľ, ktorým sa dýchacie cesty snažia zbaviť hlienu, neskôr aj problémy s dýchaním, najmä pri námahe. Závažnou komplikáciou tejto choroby pľúc sú exacerbácie – akútne prepuknutie alebo zhoršenie príznakov ochorenia, ktoré si často vyžaduje hospitalizáciu a záchrannú liečbu. „Pri každej exacerbácii dochádza k nezvratnému poškodeniu pľúcneho tkaniva a k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu, čo zhoršuje aj celkové vyhliadky pacienta,“ približuje MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH, hlavná odborníčka MZ SR pre odbor pneumológia a ftizeológia. Správna liečba pomáha zmierniť príznaky a spomaliť zhoršovanie CHOCHP.

Bez liečby je to všeobecne progresívne ochorenie a jeho zhoršovanie spôsobuje, že pacienti sa zadýchavajú počas každodenných aktivít ako chodenie po schodoch či dokonca obliekanie. Základom liečby je rozširovanie dýchacích ciest pomocou liečiv redukujúcich napätie hladkého svalstva, ale aj protizápalové lieky. „Na udržanie priechodnosti dýchacích ciest počas výdychu sa využívajú inhalačné brochodilatanciá, ktoré majú rýchly nástup účinku a minimum vedľajších účinkov. Moderná liečba poskytuje pacientom aj kombinovanú liečbu s inhalačným kortikoidom, ktorý má protizápalový účinok,“ dopĺňa MUDr. Hájková. Súčasťou komplexnej liečby je aj pravidelná dychová rehabilitácia či domáca oxygenoterapia.

 

Riziko aj pre ďalších pacientov

Chladné mesiace a počas nich aj rozšírené infekcie môžu atakovať aj pacientov s inými chronickými ochoreniami. Hovoríme najmä o astme či rôznych typoch pľúcnych fibróz. Astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest. Prejavuje sa dýchacími ťažkosťami, pískavým dychom, dráždivým kašľom a dlhodobo pretrvávajúcou nádchou. Na jej vzniku sa podieľajú aj genetické faktory či silné dráždivé chemické látky. Zápal má pôvod v alergickej odpovedi na vonkajší podnet. Idiopatická pľúcna fibróza (IPF) je zriedkavým ochorením a trpia ním na Slovensku desiatky pacientov. U ľudí s IPF tkanivo okolo jemných vzduchových vačkov a okolo krvných ciev zhrubne, stvrdne a zjazví sa. Ochorenie sa časom zhoršuje, jazvenie hrubne a šíri sa, pľúca strácajú schopnosť prenášať kyslík do krvného riečiska. K orgánom sa tak nedostáva toľko kyslíka, koľko by potrebovali.

Zdravie môžu skomplikovať infekcie

Infekcie dýchacích ciest sú jedny z najčastejších ochorení človeka, ktoré sa vyskytujú najmä v zimných mesiacoch. Aby sme sa mohli pred nimi účinne chrániť a udržať si tak zdravé pľúca, je dôležité dodržiavať niekoľko zásad. „V období epidémií je kľúčové vyhýbať sa veľkým skupinám ľudí. Ďalšími preventívnymi zásadami by malo byť pravidelné umývanie rúk, ústna hygiena, preventívne prehliadky, fyzická aktivita či dychová rehabilitácia. Chrániť sa pred infekciami môžeme aj prostredníctvom vakcinácie proti chrípke a pneumokokom,“ vysvetľuje MUDr. Hájková.

Účinná liečba chronických ochorení, akými nepochybne CHOCHP či astma sú, dokáže zmierniť príznaky ochorenia, znížiť frekvenciu a závažnosť vzplanutí choroby, zlepšiť celkový zdravotný stav a zvýšiť toleranciu fyzickej záťaže, čím zároveň zvyšuje kvalitu života pacienta. Je však dôležité povedať, že CHOCHP je nevyliečiteľné ochorenie, s ktorým sa môžu spájať aj psychické problémy najmä úzkosť a depresia. Riziko je najvyššie v čase potvrdenia diagnózy a v skorých štádiách choroby. Človek s chronickým ochorením, ktorý navyše trpí duševnými problémami, môže mať sklony aj ku sociálnej izolácii.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada