30.01.2019 15:11

Chlad pery nešetrí

Zdravie a krása – Domáca kozmetika

 

Väčšiu časť tela a hlavy si dokážeme chrániť oblečením. Uši čiapkou, prsty rukavicami, krk vysokým golierom páperovej bundy. No koniec nosa či citlivé pery ostávajú často vystavené aj tým najväčším mrazom. Ak nechceme v najchladnejších dňoch chodiť stále so šálom ovinutým cez pol tváre, môžeme pre zachovanie hebkosti pier niečo urobiť.

  • Garanciu nášho úsmevu v prvom rade premasťujme kvalitnými vazelínami alebo mastnými pomádami na pery. Poskytnú základnú ochranu v mrazivom počasí, kedy sa znižuje aktivita mazových žliaz. Navyše v tejto časti tváre takmer úplne absentujú, preto sa pery vplyvom mínusových teplôt veľmi rýchlo vysušujú.
  • Pokožku treba hydratovať aj zvnútra dobrým pitným režimom, v zime sa ponúkajú hlavne bylinkové čaje.
  • Najlepšie sú regeneračné balzamy, zabudnúť treba na výrobky s prídavkom alkoholu alebo mentolu, ktoré sú vhodnejšie skôr pre letné mesiace. Ale dobrou ochranou je aj kvalitný rúž.
  • Skúsme si čo najmenej oblizovať pery jazykom. Zvlhčenie povrchu predstavuje v mraze pre jemnú pokožku riziko.
  • Účinnou ochranou sú výživné masky, ktoré citlivé pery vzpružia. Najjednoduchšie je natrieť si na ústa med a po chvíli pôsobenia ho zlízať. Vhodný je aj olivový olej alebo zmes ružovej vody a glycerínu, ktorá zmierňuje podráždenie, prípadne zápal.
  • Okrem dobrej vnútornej i vonkajšej hydratácie môžeme pokožku aj preventívne posilňovať. Efektné je masírovanie pier mäkkou zubnou kefkou, čím odstránime odlupujúce sa šupinky kože. Pokožka na perách bude vláčnejšia a zdravšia aj vďaka 5-minutovému pílingu zmesou olivového oleja a cukru.
  • Odolnosť zvyšuje aj zinok a vitamíny C, E a B.

TIP:

Suchá pokožka na perách má tendenciu praskať a pre tvorbu trhliniek sa zapáliť a napokon mokvať, takže do tkaniva sa môže ľahšie dostať bakteriálna alebo kvasinková infekcia. Musíme s ňou okamžite zabojovať. Pomôže lieh, ktorý si nakvapkáme na vatovú tyčinku. Podobne účinkujú švédske kvapky a tinktúra z propolisu alebo z čajovníka.

 

Poznámka:

Kto má sklon k praskaniu pier, mal by sme sa vzdať pikantných a kyslých jedál.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada