13.12.2017 13:25

Cezmína patrí k Vianociam

Zelený domov – Pestujeme rastliny

 

Cezmína je rastlina nevšedného tvaru a tradičných vianočných farieb, ktorá už pri prvom pohľade evokuje najkrajšie sviatky roka. Zaujímavá je však aj ďalším využitím – pripravujú sa z nej povzbudzujúce nápoje a liečivé prípravky.

 

Tento krík rastie na celom svete. Cenili si ju už starí Rimania, budhisti ju považovali za posvätnú a Indiáni si z nej robili ozdoby, ktoré nosili ako talizman pri boji s inými kmeňmi.

Cezmína má atraktívnu farebnú kombináciu plodov a listov. Zelená s červenou sa výborne hodí k tradičným vianočným dekoráciám. Môžeme si ju dať ako konáriky do vázy, oživiť ňou venček alebo podobne ako vianočnú ružu ju pestovať v črepníku a tešiť sa z nej takto počas celého roka. Musíme jej však vytvoriť vhodné podmienky – vyžaduje skôr polotieň, žiadne priame slnko, ani silný vietor jej nerobí dobre. Zalievať ju treba pravidelne, ale neznáša príliš mokrú zeminu. Rastie síce pomalšie, ale môže dosiahnuť výšku až desať metrov. A v teplejších oblastiach, kde rastie rýchlejšie, sa zvykne využívať na pestovanie živého plotu.

Typické sú pevné lesklé tŕnité listy sviežej zelenej farby, ale existujú aj druhy cezmíny s inými odtieňmi zelenej či dokonca žltkastej farby. Kvety, ktoré sa kvitnú v máji a júni sú biele, žlté alebo bledoružové, z nich sa začiatkom zimy vytvoria červené bobule. Sú však nebezpečné, už pár plodov môže menšie dieťa otráviť. Na druhej strane sa listy dajú použiť na prípravu nálevu, ktorý pomáha pri chrípke a prechladnutí. Obsahujú aj látky, ktoré pomáhajú upravovať cukor v krvi a urýchľujú činnosť obličiek.

Cezmína je vhodným darčekom práve na Vianoce, pretože symbolizuje šťastie, radosť a zdravie a navyše je v porovnaní s vianočnou ružou odolnejšia.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada