23.09.2013 12:59

Cesta za zdravým srdcom

Aktuality

 

Už po siedmykrát sa mobilizujú zdravotníci a odborníci na problematiku chorôb srdcovo-cievnych ochorení, aby zorganizovali na Slovensku akcie hodné Svetové dňa srdca. V dňoch 27. až 28. septembra si budú môcť obyvatelia dať zmerať krvný tlak i cholesterol v uliciach slovenských miest a podobnú šancu dostanú aj cestujúci v troch vlakoch zdravia.

 

Úlohou Svetového dňa srdca je upozorniť populáciu na riziká, ktorú sú najčastejšou príčinou vzniku srdcovo-cievnych ochorení  a cieľom je znížiť čísla štatistiky o úmrtnosti. Veď na svete zomiera každoročne na následky problémov so srdcom viac ako 17 miliónov ľudí. Hlavným problémom je životný štýl, v tomto smere môže každý urobiť pre svoje zdravie skutočne veľa. Dôležité je však poznať základné biochemické parametre svojho organizmu, ako je hladina cholesterolu v krvi a hodnoty krvného tlaku. Zhoršujú sa vďaka nezdravému životnému štýlu, ku ktorému patrí v prvom rade nezdravá strava, fajčenie, nedostatok pohybu, nadváha a obezita.

 

Problém sa týka aj žien

Hoci sa v minulosti riziko infarktu a náhlej mozgovej príhody spomínal najmä v súvislosti so staršími ľuďmi a mužskou časťou populácie, dnes sa problematika vysokého krvného tlaku ako hlavného rizika pre zdravé srdca týka aj žien a mladých ľudí či dokonca detí. Asi tretina úmrtí žien (najčastejšie infarkt, mozgová príhoda a reumatické ochorenie srdca) má pôvod v ochoreniach kardiovaskulárneho systému. Tie spôsobujú aj hormonálne zmeny a výkyvy, ktorým je táto časť populácie v priebehu života vystavená. Či už ide o užívanie antikoncepcie, obdobie gravidity alebo hormonálnu substitučnú liečbu v období menopauzy. Ešte viac ohrozené sú pacientky s cukrovkou a ženy s nadváhou.

 

Deti majú zlé návyky

Obezita mení aj čísla o zdraví detí a mládeže. Nie je výnimkou, že aj v tejto vekovej kategórii registrujú praktickí lekári i odborníci na výživu nárast hodnôt krvného tlaku či cholesterolu. Dôvody sú ľahko čitateľné. Deti odmietajú zdravú zeleninu a uprednostňujú hranolčeky a hamburgery, sedia hodiny pri počítači a nešportujú. Dokonca sa úspešne vyhýbajú aj základnému cvičeniu na hodinách telesnej výchovy v škole.

 

Poznámka:

Vlaky zdravia budú v v piatok a v sobotu posledného septembrového týždňa premávať na trase Bratislava – Žilina – Košice a späť tiež Bratislava – Zvolen a späť. Počas jazdy ich bez stresu a v pohode odborníci vyšetria a budú tak lepšie informovaní o možných rizikách i o zásadách správneho životného štýlu.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada