17.11.2016 10:07

Cesnak v úlohe lieku

Zdravie a krása – Keď lieči príroda

 

Cesnak je svojimi liečivými schopnosťami cenený od pradávna. Už starí Gréci, Indovia, Číňania či Rimania ho používala ako liek. Stavitelia pyramíd v Egypte sa ním chránili pred maláriou.

Tradiční ránhojiči i súčasní vedci

Výrazné sú jeho antiseptické účinky pre prítomnosť viacerých látok, či už sírnej zlúčeniny allicinu, saponínov alebo selénu, ktoré ako antibiotiká potláčajú rozmnožovanie baktérií a sú výborným prostriedkom proti infekciám. Ako prvý to vedecky dokázal Louis Pasteur v roku 1858. Okrem toho, že potláča zápalové procesy v tele, zrieďuje krv a zlepšuje jej tok v cievnom systéme, takže je dobrou prevenciou proti infarktu a mozgovej príhode. Preukázalo sa, že v krajinách, kde je cesnak dôležitou súčasťou gastronomických zvyklostí, sa v populácii vyskytuje menšie množstvo prípadov srdcovo-cievnych ťažkostí i náhlej príhody. A k novším objavom patrí označenie cesnaku za výborný prostriedok proti rakovine, pretože znižuje účinok voľných radikálov, ktoré môžu urýchliť tvorbu rakovinových nádorov.

Cesnak sa dokáže popasovať aj s hubovou infekciou, preto si napríklad rímski vojaci zvykli dávať medzi prsty na nohách strúčiky cesnaku ako prostriedok proti kožným plesniam, napríklad dermatomykóze. Dennou konzumáciou 2 až 3 strúčikov si posilňujeme imunitu organizmu.

 

Surový je najúčinnejší

Môžeme ho však použiť aj v akútnych prípadoch. Pri prvých príznakoch prechladnutia sa odporúča zjesť denne pár strúčikov čerstvého cesnaku v surovom stave, ktoré pomôžu potlačiť zápaly priedušiek či hrdla. Pretože je to silne aromatické pochutina, skúsime malé finty. Rozotrené strúčiky si zamiešame do uvarených a ochutených cestovín tesne pred konzumáciou alebo si ich nastrúhame na opečený toast pokvapkaný olivovým olejom, na ktorý ešte poukladáme plátky rajčiaku.

Recepty z kuchyne

Z cesnaku si môžeme urobiť aj domáci liek. Proti bronchitíde a zápalu nosných dutín pomáha zmes rozotreného strúčiku s lyžičkou medu, ktorú aj s pár kvapkami citrónovej šťavy necháme rozpustiť v 100 ml horúcej vody. Tento cesnakový koktail si doprajme trikrát denne a prechladnutie stopneme ešte v prvej fáze.

Máme riešenie aj pre všetkých, ktorých trápi zápal močového mechúra. Stačí si dva rozotrené strúčiky zamiešať do jogurtu a pochutnať na nezvyčajnej kombinácii ráno i večer.

Pri zažívacích ťažkostiach, napríklad žalúdočnej nevoľnosti alebo zápche si treba rozotrený cesnakový strúčik zamiešať do 100  ml teplého mlieka a vypiť po jedle.

 

redakcia Doma a Rada, www.publicdomainpictures.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada