26.05.2021 16:00

Celulitída netrápi iba ženy

Zdravie a krása – Starostlivosť o telo

 

Civilizačná choroba súčasnosti - celulitída, odborne panikulitída, trápi nielen 90 percent žien, ale aj časť mužskej populácie. Mnohí ju v prvom rade vnímajú ako kozmetický, nie zdravotný problém, ale dôvodom sú fyziologické zmeny v organizme. Hrčky nerovnomerne uložené pod kožou najmä na stehnách, bokoch a zadku môžu byť sčasti dedičné, ale hlavnými faktormi ich vzniku je nesprávna životospráva, strava bohatá na živočíšne bielkoviny, tuky i cukry a málo pohybu.

Najčastejšie príčiny

Už pri narodení je človeku dané rozloženie podkožného väziva a typ postavy v dospelosti, ale hrúbku podkožného tuku ovplyvňujeme aktívne po celý život. K celulitíde, ľudovo pomarančovej kôre, výdatne pomáhajú zlé stravovacie návyky. Ak podceňujeme význam zeleniny a ovocia v jedálničku a preferujeme skôr tučné mäsá a vyprážané jedlá, telo si otravujeme toxínmi.

Nahromadené odpadové látky potom uviaznu medzi tukovými bunkami a väzivom, ktoré degeneruje a zadržiava vodu. Tukové bunky tlačia na spojivové tkanivo a navyše utláčajú cievy, v ktorých sa spomalí cirkulácia živín, ale aj odplavovanie odpadových látok. Pomarančová kôra v podobe strapcovito roztrúsených vačkov alebo hrčiek zvykne neraz obšťastňovať i dievčatá s peknou a štíhlou postavou. Samozrejme, že takéto neestetické poruchy štruktúry kože sú viditeľnejšie u žien stredného veku a starších. Výskyt hrbolčekov sa zvyšuje i pribúdajúcimi kilami. Tento medicínsky problém nie je výhradne doménou žien, ale týka sa aj niektorých mužov.

Aj zdravotné ťažkosti

Dôvodom pre vznik celulitídy môže byť aj nosenie tesnej bielizne, ktorá bráni prúdeniu krvi, a tiež užívanie hormonálnej antikoncepcie. Estrogény obsiahnuté v antikoncepčných tabletkách totiž narúšajú funkciu vitamínu E, ktorý podporuje obeh krvi, a tiež vitamínu B6 - pyridoxynu s močopudným účinkom, ktorý zase odstraňuje tekutiny z tkaniva.

Môžu ju však vyprovokovať aj poruchy pečene, trávenia a zlý krvný a lymfatický obeh, keď sa organizmus nedokáže zbaviť toxických látok. Až 80 percent lymfatického systému sa nachádza vo vrstvách kože a je tvorený sieťou vlásočníc a ciev ústiacich do žíl. Ak máme sedavé zamestnanie, ktoré nevyvažujeme dostatkom pohybových aktivít, ochabnuté svaly zapríčinia obmedzenú funkčnosť lymfy a v tkanivách sa hromadia toxíny. K tvorbe celulitídy prispieva aj stres, fajčenie, káva, nedostatok spánku, alkohol a drogy.

Disciplína v životnom štýle

Ak patríme, medzi "vyvolených", bojovať s likvidátorom našej vonkajšej krásy budeme po celý zvyšok života. Pomarančovej kôry na stehnách či bokoch sa nezbavíme, ale stav pokožky môžeme aktívne zlepšovať. Redukovanie váhy nestačí, pretože ide komplex viacerých chýb, ktorých sa dopúšťame. V prvom rade treba vylúčiť zo stravovacích návykov tučné jedlá, červené mäsá, biele pečivo i sladkosti a obmedziť pitie kávy a sýtených vôd, ktoré organizmus prekysličujú. Celulitídu zhoršuje nadbytok kuchynskej soli, ktorá zadržiava v tele vodu. Veľmi dôležité je dodržiavať pitný režim a orientovať sa na nesýtené minerálky, detoxikačné čaje a ovocné i zelenivé šťavy.

Overená je kombinácia studenej a teplej sprchy a najmä masáž postihnutých častí po večernom kúpeli sisalovou rukavicou alebo masážnou kefou. Výsledok bude viditeľnejší, ak použijeme niektorý zo špeciálnych kozmetických krémov alebo gélov proti celulitíde. Pravidelným pohybom zlepšíme krvný obeh a funkčnosť lymfatického systému, ktorý pomáha odbúravať škodlivé látky z tela. Odrem klasického cvičenia je účinné aj plávanie, bicyklovanie, tanec a rýchla chôdza. Neodporúča sa skákanie a iné cviky, ktoré spôsobujú otrasy. Vtedy sa poškudzuje pružnosť pokožky a celulitída sa zvýrazňuje.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada