13.01.2019 10:19

Čas plesov a tancovačiek

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Fašiangy sú tradične zasnúbené so zábavami, veselicami či maškarnými plesmi. Pre mnohých by toto postvianočné obdobie stratilo pravú atmosféru, keby neabsolvovali aspoň zo tri podobné podujatia. Spoločenská zábava, ktorá si vyžaduje zodpovedajúce oblečenie, má svoju históriu.

 

V 19. storočí bola spoločenská udalosť spojená s tancom a živou muzikou známa pod názvom bál. Tento druh zábavy patril k životnému štýlu meštianskej vrstvy, ale mnohé podujatia si organizovali aj stavovské cechy alebo občianske združenia. K obľúbeným patrili hasičské či poľovnícke bály a svoje vlastné si pripravovali aj železničiari či vinohradníci. A na vidieku sa ľudia oddávali občas trochu rozpustilým fašiangovým zábavám.

 

Plesy boli povestné

Ples bol skôr výsadou šľachty a mal noblesnejší charakter, podobajú sa im súčasné bály v opere organizované najmä v hlavných európskych mestách. Zúčastňujú sa ho známe osobnosti politického i kultúrneho života a výťažok z predaných vstupeniek je určený na charitatívne účely či už v sociálnej alebo zdravotníckej sfére. Dôležitou súčasťou tých minulých i súčasných plesov je aj otázka spoločenskej prestíže, ku ktorej patrí správny oblek u pánov a hlavne výnimočná večerná toaleta dámy. Tieto plesy nadväzujú na tradíciu legendárnych slávností viedenského kongresu zo začiatku 19. storočia. V ďalších desaťročiach až do revolučného roku 1848 dodávali plesom neopakovateľnú atmosféru prestížni divadelní umelci, speváci a tanečníci. Po niekoľkoročnej pauze sa organizovania plesov zhostilo podľa vzoru impozantných parížskych plesov viedenské divadlo. A úplne nová éra sa začala v roku 1877, keď cisár František Jozef I. povolil usporiadať slávny ples priamo v budove opery. Tento druh zábavy si vtedy začal písať aj presnú chronológiu programu a zvyklostí, ktoré práve robili tieto reprezantatívne podujatia takými výnimočnými. Napríklad každý poriadny ples musel začať štvorylkou, za ktorou nasledovala polonéza a až potom prišiel na rad najkrajší z tancov – valčík.

 

Zábavy s maskami na tvári

K obľúbeným patrili aj maškarné plesy, keď sa klasické večerné šaty vymenili za karnevalové masky. Bol to večer, keď sa mohlo všetko. Alebo takmer všetko. Keď sa obyčajné ženy menili na Kleopatry, princezné a čarodejnice a muži na harlekýnov a pirátov. Zábavy s maskami sa organizujú i dnes, mnohé však stratili z povestnej noblesy historických kostýmov a kopírujú často hrdinov kreslených kultových seriálov, čo pôsobí skôr humorne a v niektorých prípach až komicky, prípadne nedôstojne. No priti gustu žiadny dišputát. Napokon, ide len o zábavu. K imidžu batmanov, flinstonovcov či iných podobných postavičiek pomáhajú ochotne požičovne masiek.

 

Poznámka:

Viete, ako vznikli názvy tohto ročného obdobia? Fašiangy zo slova fašank, čo znamená hlučná, neviazaná zábava. Masopust predstavuje slovné spojenie opustenie mäsa, ktoré súvisí zo začiatkom pôstneho obdobia pred Veľkou nocou. A pravdepodobne rovnaký zmysel má výraz karneval – z pôvodne talianskeho výrazu carne levare čiže dajte preč mäso.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada