25.06.2018 18:34

Bylinky z vlastnej kuchyne

Zelený domov – Vitamíny z črepníka

 

Je to síce trend, ale z rodu užitočných. Ochutiť polievku alebo pečené mäso vlastnoručne vypestovanými bylinkami nie je len sympatickou súčasťou imidžovej kuchyne. Je to aj zmena životného štýlu, do ktorého vpúšťame viac prírody. Čerstvé bylinky nezvýraznia iba chuť a vôňu pripravovaného jedla, ale dodajú telu dôležité látky. Sú preto investíciou do zdravia. A navyše sú nenáročnou, ale sviežou dekoráciou interiéru.


 

Semienka či vypestovaná rastlinka?

Najprv si zvolíme druhy byliniek, ktoré najviac imponujú našim chuťovým pohárikom. Môžeme si zakúpiť hotové vypestované rastliny, v tom prípade však hrozí, že transport, zmenu prostredia a presádzanie napokon nezvládnu. Preto je lepšie obrátiť sa na špecializované záhradníctva alebo súkromných pestovateľov na trhu a zaobstarať si od nich priesady alebo semená. Tak budeme mať istotu, že sa rastlinkám bude dariť.

 

Ako začať

V prvom rade si zvolíme miesto. Môže ním byť balkón, na zimné mesiace však bylinky presunieme na poličku v kuchyni. Dôležité, aby mali vždy dostatok tepla a svetla ako základné podmienky k životu. Potom si pripravíme vhodný črepník. Výborný je klasický hlinený, pretože absorbuje slnečné lúče a poskytne tak rastline istú dávku tepla, aj keď sa na pár dní ochladí. Aj veľkosť je dôležitá. Malý sa neodporúča, inak by korienky nemali priestor, ale črepník s priemerom okolo 20 až 25 centimetrov by mal stačiť. Na balkón či okno je výborný terakotový truhlík, do ktorého sa zmestí viacej rastliniek, takže si môžeme vytvoriť čerstvú bylinkovú zmes rôznych vôní. Kuchynskou alternatívou je závesný kvetináč, kde môžeme pestovať bylinky odolnejšie voči suchu, napríklad bazalku, mätu alebo majoránku. Zeminu si môžeme zakúpiť špeciálnu v záhradníctve alebo si namiešať vlastnú. Do bežného substrátu pridáme rašelinu a piesok, prípadne kompost, aby bola vzdušnejšia.

Dno črepníka s otvorom na odtekanie vody zakryjeme drenážou zo štrku a potom do dvoch tretín dáme zeminu, navrch nasypeme semiačka a tie zakryjeme asi centimetrovou vrstvou zeminy. V prvých dňoch ich nezalievame zvrchu, aby sa semená nevyplavili. Vodu radšej dávame do nádoby, v ktorej je uložený črepník. Do doby, kým vyklíčia, ich môžeme zakryť plastovou fóliou, aby mali zabezpečené prijateľné vlhké prostredie.

 

Celoročná úroda

Výhodou pestovania byliniek je, že odstrihnúť či odrezať pár lístkov, konárikov či stebielok si môžeme počas celého roka. Treba sa im však aj venovať, dopriať im slnko a primerané množstvo vody. Zalievať i zvrchu rosiť ich treba každý druhý deň, no v horúčavách častejšie. A nezabúdajme, že aj kuchyňa, kde sa pravidelne varí, predstavuje zvýšenie interiérovej teploty. Netreba to však preháňať, črepník s dospelými rastlinkami by nemal nikdy stáť vo vode, korienky by začali odhnívať. Bylinky hnojíme len v malej miere, aby nerástli do výšky. Aromatické a liečivé látky obsahujú aj tie menšieho vzrastu.

Takto pestovať môžeme bazalku, rozmarín, estragón, fenikel, harmanček, mätu piepornú, pažítku, žeruchu, šalviu, oregano, tymian, levanduľu, kôpor či petržlenovú vňať, ale i ďalšie druhy. Ak sa niektorej rastlinke prestane dariť, radšej rýchlo pozbierajme to najlepšie, čo z nej zostalo a odtrhnuté časti bylinky zamrazme alebo usušme. Viac sa dozviete na stránke Varenie – Skladovanie.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada