31.08.2019 11:42

Burčiakové premeny

Varenie – Správna výživa

 

Leto sa prelamuje do jesenných tónov, zrelé hrozno už mnohí vinohradníci pozbierali, je preto pravý čas pre pravý burčiak. Robíme skutočne niečo pre svoje zdravie, keď si doprajeme pár pohárikov tohto obľúbeného moku?

Burčiak je vlastne len vínny polotovar. Vzniká niekoľko dní po vylisovaný hrozna kvasením muštu z vínnej révy. Pri kvasení sa cukor premieňa na alkohol, čo vyžaduje istý čas, preto je burčiak ešte dosť sladký.

Často sa spomínajú jeho očisťujúce účinky. No podobné tvrdenia budú skôr mýtom ako pravdou. Burčiak totiž obsahuje aj množstvo cukru a kvasiniek, ktoré tráviaci systém skôr zaťažia, lebo sú to ťažko stráviteľné látky bielkovinovej povahy. Na druhej strane vitamíny skupiny B zlepšujú stav pokožky, prítomný tiamín podporuje činnosť srdca, kyselina nikotínová zabraňuje nervovým i kožným chorobám a kyselina pantoténová ochraňuje pred chorobami sliznice. Nevýhodou je však aj vysoký obsah oxidu uhličitého, ktorý prispieva k nadúvaniu po konzumácii väčšieho množstva burčiaku, čo môže byť aj príčinou preháňania. Odborníci na víno, enológovia, ho preto nepovažujú za gurmánsky nápoj. Napriek tomu ochutnať prvé výsledky práce vinárov sa patrí. A ako poznať kvalitný burčiak? Mal by voňať rovnako silno po muškáte ako po kvasinkách. A podmienkou je aj pôvod z odkaleného muštu. Pri tomto procese poctivý vinár zbaví šťavu z hrozna aj zvyškov postrekových látok.

Prekvasený burčiak je už rampáš, ktorý obsahuje vyššie percento alkoholu. Kvasinky sa začínajú usadzovať na dne ako kal a spôsobujú jeho mliečnu farbu. Rampáš je už menej sladký a my ho preto v období vinobrania trochu zatracujeme. No Rakúšania vyčistený rampáš, tzv. heuriger, popíjajú s obľubou už stáročia počas vianočných sviatkov.

Po úplnom vyčistení a dozretí rampášu uzrie svetlo sveta konečne mladé víno, ktorým si v minulosti zvykli vinári priťuknúť na Martina. Potom ho nechali dozrieť na skutočne kvalitné značkové víno. V posledných rokoch sa však stalo módnym pitie mladého vína, inšpiráciou je francúzska tradícia konzumácie nevyzretého vína, ktoré nazývajú Beaujolais.

Dobrá rada:

Ak si kúpite burčiak vo fľaši od minerálky, nezatvárajte vrchnák napevno, pretože prebiehajúce búrlivé kvasenie, pri ktorom vzniká plyn, by mohlo vďaka obrovskému pretlaku spôsobiť prasknutie plastovej nádoby.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 06.10.2019

Vložil: Karol

Titulok: Pravopis

Autor by sa mohol naučiť adpoň základy slovenského pravopysu.

Odpovedať

—————

Dátum: 15.10.2019

Vložil: Fefe

Titulok: Re:Pravopis

Hlavne sa nauč písať ty

Odpovedať

—————

Dátum: 23.10.2019

Vložil: KAROL

Titulok: Re:Re:Pravopis

NYe

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada


 

WEB pre celú rodinu