26.08.2019 09:19

Burčiak z ovocnej šťavy

Varenie – Skladovanie

 

Vrcholí čas burčiaku z vinnej revy, no chutný je aj z iných druhov ovocia. Podobný si môžeme pripraviť i po domácky. Hodia sa rovnako jablká ako hrušky. A použiť môžeme aj plody, ktoré nevyhrali súťaž krásy.

 

  • Podstatný pre výrobu burčiaku je mušt, ktorý si necháme vylisovať v muštárni, ale zvládneme to aj sami. Mnohí majú v záhradnej chatke ručný lis na ovocie, no plody je možné aj pomlieť na mlynčeku a cez väčšie husté sito alebo čistú handru prelisovať. Chybu neurobíme, ak šťavy z viacerých druhov ovocia zmiešame.
  • Mušt necháme usadiť, aby sme ho zbavili kalu a potom ho zlejeme. Vyčistenú šťavu prilejeme do vody (asi v pomere 4:1), ktorú sme zohriali spolu s cukrom a s kyselinou citrónovou. Napokon pridáme vínne kvasinky, ktoré dostaneme v drogérii, a premiešame.
  • Základ pre víno nalejeme do čistého demižónu alebo do väčšej sklenenej nádoby, ktorá sa dá uzavrieť. Dôležité je vykúriť ju predtým pomocou sírnych plátkov. Potom otvor uzavrieme korkovou zátkou s inštalovaným kvasnou rúrkou zo skla a radšej ju zatavíme dočasne voskom, aby neunikali plyny.
  • Burčiak budeme mať k dispozícii o 7 až 14 dní. Ak kvasenie predĺžime, o 6 až 8 týždňov môžeme stáčať mladé víno. Naliate do fliaš ho skladujeme v chladnej miestnosti.

 

Poznámka:

Proces kvasenia urýchlime väčším množstvom kvasiniek alebo cukru a tiež umiestnením demižónu na teplejšom mieste.

 

TIP: Okrem klasického mladého vína z hrozna, jabĺk, hrušiek a sliviek, si môžeme chutný mok vyrobiť aj zo šípok, z trniek, z raže, z kukurice, z drienok či z čiernej bazy.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 02.08.2020

Vložil: Tatiana Vendlekova

Titulok: Jablkový burčiak

Cukor a kyselina citrónová do jablk. burčiaku sa pridáva podľa chuti ?

Odpovedať

—————

Dátum: 24.10.2020

Vložil: Ondrej

Titulok: Re:Jablkový burčiak

Cukor a voda sa pridavaju podla obsahu cukru a kyselin v muste. Kyselina citronova sa do jablk nezvykne pridavat pretoze jablka maju pomerne vyrovnany pomer kyselin, to skor do hruskoveho mustu.
Ak nemame cukromer ani moznost zmerat obsah kyselin titraciou zostava nam siahnut po nejakych osvedcenych receptoch alebo po tabulkach s pribliznymi hodnotami kyselin a cukrov pre dany druh ovocia ale hodnoty su naozaj len orientacne pretoze napr. aj pri jablkach co odroda to ine hodnoty, niektore su kyslejsie niektore sladsie, takze bez merania je to vzdy len hop alebo trop. Clanok v ktorom sa pise, pomelieme jablka, vylisujeme, pridame vodu, cukor a kys. citronovu je v podstate odpad pretoze clovek nedostane zakladne informacie o mnozstvach (pomeroch) danych surovin.

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada