17.01.2018 14:11

Bolí vás hlava? Kúpte si nové topánky

Zdravie a krása – Starostlivosť o telo

 

Dobrovoľné martýrium alebo týranie vlastných nôh. Ako inak sa dá pomenovať ochota žien obúvať si až nebesky vysoké lodičky. Neskutočne krásne, o to sa dizajnéri už postarajú, ale absolútne nevhodné pre zdravý život dolných končatín.

 

Lekári kontra módni návrhári, večný zápas, v ktorom desaťročia bodujú skôr tí druhí. Ale aj strážcovia zdravia zatrúbili na útok. Svetlo sveta uzrela podológia, jeden z novších medicínskych odborov, ktorý problém nôh, správnej chôdze a dobre zvolenej obuvi rieši komplexne. Kolískou myšlienky je Amerika, ale stihla zapustiť korene aj na európskom kontinente, hlavne v Nemecku, a pomaly sa dostáva aj do povedomia slovenského pacienta. V tomto odbore sa uplatňujú najmä ortopédi, športoví lekári a špecialisti na liečbu diabetickej nohy a periférnych porúch prekrvenia dolných končatín.

 

Utrpenie na vysokých opätkoch

Záľuba ženy obúvať si často topánky s extrémnymi opätkami je zrozumiteľná. Nohy sa opticky predĺžia a lýtka pôsobia príťažlivejšie. No dlhoročný balans na podobných modeloch si napokon vyberie svoju daň na zdraví. Pri chôdzi na opätkoch vyšších ako osem centimetrov sa ťažisko tela presúva dopredu a zmenou ohnutia chrbtice sa zaťaží bedrová časť tela. Neskôr dochádza aj k vážnejším štrukturálnym zmenám svalov a tiež kostí. Vtedy sa už nositeľka módnych hitov obuvníckeho priemyslu môže sťažovať na pravidelné bolesti hlavy alebo krčnej chrbtice. Postihnuté sú však hlavne samotné nohy. V svaloch sa zhoršuje cirkulácia krvi, čo má za následok časté kŕče v lýtkach, opuchy a vznik kŕčových žíl, problémom je tiež skracovanie svalov na chodidle a ohýbanie prstov smerom dovnútra. Úzke a špicaté modely topánok, ktoré nekopírujú prirodzený tvar chodidla, spôsobujú navyše odreniny, otlaky a problém vybočených prstov a výrastkov, ktoré musí riešiť často chirurg.

V neposlednom rade dochádza k deštrukcii kolenných kĺbov. Preto na pôvodne ladný pohyb srnky môže niekto zabudnúť už po tridsiatke. A v strednom veku robí problém cesta do práce či obchodu už mnohým. O rapídne sa zhoršujúcich pohybových dispozíciách v staršom veku ani nehovoriac. Pri všetkej úcte k prirodzenej únave materiálu mohli by byť viaceré dôchodkyne čipernejšie, keby sa v minulosti vzdali extrémnych skvostov svojho botníka.

 

Poradí ortopéd alebo podológ

Netreba sa spoliehať na zmenu prístupu tvorcov a výrobcov obuvi. Na programe je vlastná správna voľba. Keď nám každý krok spôsobuje bolesť a netrúfame si ani na kratšie prechádzky, problém by mal posúdiť najprv odborník. Už charakter chôdze odhalí ploché nohy, deformáciu klenby chodidla či zmeny na kĺboch. Zvoliť vhodný typ obuvi pomôže plantoskop, ktorý nasníma nohu, a zhodnotenie celkového postoja a sklonu panvy i chrbtice. Prípadná termoplastická vložka ako perfektný odtlačok chodidla nohu výborne zafixuje a navyše utlmí bolesť.

Kto sa chce vyhnúť trýzni a obmedzeniam pri chôdzi, mal by sa pri návšteve obchodu  inšpirovať zvykom starých otcov. Aby mali zaručenú pohodu v topánkach, miestny obuvník im na papieri obkreslil presný tvar chodidla v polohe záťaže a až potom určil veľkosť. Zásadou číslo jedna je preto výber topánok, ktorý sú o niečo širšie a dlhšie ako naša noha. A červenú majú všetky extrémy či už vo vzťahu k tvaru obuvi alebo k výške opätkov.

 

Ak chceme mať zdravé nohy

  • Pri sandáloch opatrne. Aj keď otvorené modely umožňujú pozitívne vetranie nohy, ich štandardné veľkosti reprezentujú klasické tvary nôh a nerešpektujú špecifický obvod členku či stavbu prstov. Výsledkom sú zápaly kože a ranky na tesných miestach. Opačne voľná sandála motivuje majiteľku k nesprávnej chôdzi a po niekoľkých rokoch vedie ku kĺbovým zmenám.
  • Letné šľapky ubližujú. Podobné ťažkosti hrozia aj pre nosení šľapiek, kedy sa človek snaží prispôsobiť chôdzu tak, aby sa z nôh nezošmykli. Okrem toho v suchom a prašnom prostredí v mestách koža na pätách často hrubne, potom praská a stáva tak prístupnou infekcii.
  • Tenisky len kvalitné. Obľúbenú športovú obuv by sme mali kupovať len od značkových predajcov. Mnohé lacnejšie typy sklonom prednej časti spôsobujú vybočenie palca a neskôr bolesti nohy. Chybou je aj nedostatočne vysoký zátylok. Aby bola päta pri pohybe dobre ukotvená, musí byť vsadená do tenisky dostatočne hlboko. Nositeľa zle skonštruovanej obuvi ohrozuje pre dlhodobý zlý postoj poškodenie chrbtice i kĺbov.
  • Zlozvyky už od detstva. Najviac nebezpečná je nevhodná obuv u detí, ktorých pohybový aparát je vo vývoji. Degeneratívne zmeny nastupujú omnoho skôr a na bolesti si ťažkajú už tínedžeri. Dôvodom môže byť chôdza v nezašnurovaných teniskách, v ktorých sa správny krok udržiava len ťažko. Alebo aj šetrnosť rodičov, ktorý kupujú o číslo až dve väčšie čižmičky na dve sezóny, prípadne odovzdávajú jedny topánky ako štafetu všetkým synom, takže tvarom zodpovedajú len nohe prvého nositeľa a ostatným spôsobujú ťažkosti.
  • Diabetici obzvlášť opatrní. Cukrovka rapídne zhoršuje stav ciev, preto sa diabetikom každá rana ťažko hojí. Nosenie správne tvarovanej obuvi je pre nich veľmi podstatné. V tesnej obuvi spôsobujú trecie plochy lokálne tlaky a tým sa zvyšuje riziko vzniku chronických rán a neskôr možná amputácia časti chodidla.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada