14.05.2020 11:00

Bolesť v kĺboch ako denný údel

Zdravie a krása - K vitalite a zdraviu

 

Opuchnuté kĺby, bolesti, problematický pohyb, to sú problémy pacientov s reumatoidnou artritídou. Spočiatku nenápadné ochorenie sa môže pri podceňovaní ťažkosti rozvinúť do problému, ktorý nezaťažuje len samotného pacienta, ale aj jeho blízke okolie. Obmedzenie pohybových schopností predstavuje často úplnú zmenu životného štýlu, neraz i stratu zamestnania.

Pacienti s reumatoidnou artritídou sa okrem neustálej bolesti sťažujú aj na problémy psychického charakteru. Dôsledkom zníženej kvality života trpia neraz depresiami, strácajú chuť do jedla a uzavierajú sa do seba. Majú pocit, že strácajú kontrolu nad svojím životom, nevedia sa vyrovnať so situáciou, že sa musia vzdať pôvodných plánov do budúcnosti, a obávajú sa o svoju rodinu, pretože ju nebudú schopní zabezpečiť ekonomicky.

 

Čo je reumatoidná artritída

Neraz si ľudia toto ochorenie zamieňajú za artrózu.  No pri nej dochádza k opotrebovaniu až zničeniu kostných chrupaviek a kĺbov vekom alebo záťažou. V súvislosti s reumatoidnou artritídou ide o zlyhanie imunitného systému, ktorý napáda tkanivo vlastného organizmu. Výskyt tohto chronického zápalu môže ovplyvniť aj dedičnosť, hormonálne a metabolické poruchy a cudzorodé látky, napríklad vírusy alebo toxíny. U zdravého jedinca na povrchu kĺbov produkuje kĺbová membrána synoviálnu tekutinu, ktorá vyživuje a chráni chrupavku i kosti v kĺboch. Keď sa v synoviálnom tkanive následkom poruchy začnú hromadiť biele krvinky imunitného systému, objaví sa zápal a bolesť kĺbov. Pri tom sa uvoľňujú cytokíny a ďalšie látky, ktorými sa zápal udržiava, až napokon dochádza k poškodeniu tkaniva. A neskôr aj k deštrukcii kosti. Zapálená synoviálna membrána totiž postupne prerastá do chrupavky, ktorú môže rozrušiť rovnako ako kosť pod ňou. V neskorších štádiách sa premení na jazvovité tkanivo, ktoré časom zvykne skostnatieť a spôsobiť nehybnosť kĺbu.

 

Všetky vekové kategórie

Toto ochorenie je príznačné pre mladšie i staršie vekové kategórie, ale najviac sa vyskytuje v strednom veku a u žien trikrát častejšie ako u mužov. Reumatoidná artritída postihuje asi jedno percento populácie, v súčasnosti ňou na svete trpí asi 20 miliónov ľudí. Na Slovensku pribudne každý rok 1500 nových prípadov, podľa odhadu odborníkov máme celkovo 53-tisíc takýchto pacientov. Až dve tretiny z nich má príznaky ochorenia už celé roky, dokonca desaťročia a navyše nepriaznivú prognózu deštruktívneho postihnutia kĺbov a trvalých deformít.

 

Viaceré zdravotné riziká

Nepriaznivá štatistika prezrádza, že po desiatich rokoch trvania choroby sa polovica pacientov musí vyrovnávať s práceneschopnosťou. Ochorenie je navyše mnohoorgánové, v neskorších štádiách môže preto postihnúť aj cievy, srdce, pľúca alebo oči. Pacientov často ohrozujú srdcovo-cievne príhody, pľúcne infekcie alebo zlyhanie obličiek. Ich prežívanie v porovnaní so zdravou populáciou je kratšie v priemere o desať rokov. Choroba, ktorá spôsobuje pacientovi chronickú bolesť, predstavuje však v prvom rade nebezpečenstvo postupného znižovania pohybových schopností. Príznaky trvalého poškodenia kĺbov sa u 70 percent ľudí s touto diagnózou vyskytnú už do dvoch rokov trvania choroby. A dôsledkom pôsobenia tohto neinfekčného zápalu počas dlhých rokov bývajú vážne deformity kĺbov, ktoré v prípade dolných končatín paralyzujú chôdzu. Môžu sa týkať aj krčných stavcov. Pri ich deštrukcii stráca pacient schopnosť pohybovať hlavou, čo môže po čase spôsobiť neurologické komplikácie. Ak zápal postihne čeľustné kĺbové tkanivo, pacient sa potýka s problémom prijímania potravy.

Nepodceňovať príznaky

Základným problémom je však zápalové ochorenie kĺbov, ktoré sa vždy objaví symetricky na viacerých rovnakých drobných kĺboch rúk a nôh na oboch stranách tela. Z prstových kĺbov môže ochorenie prejsť aj na zápästia, lakte, členky a kolená. Spočiatku sa zápal prejavuje nenápadne. Typické je ranné stuhnutie, ktoré trvá viac ako tridsať minút. Zvyknú ho sprevádzať bolesti, ktoré sú postupne stále intenzívnejšie. Opuchnuté kĺby sú na dotyk teplé a citlivé, pokožka na postihnutých miestach zvykne sčervenieť. Neskôr dochádza k ochabnutiu svalov a slabnutiu šliach v dôsledku obmedzenej pohybovej aktivity človeka. K tomu sa pridáva vyčerpanosť, únava či málokrvnosť. Niektorí pacienti majú neustále zvýšenú teplotu alebo očividne chudnú. Zhoršuje sa i jemná motorika, človeku napokon spôsobujú problémy aj bežné úkony ako obliekanie, hygiena alebo manipulácia s predmetmi.

Zložitá dagnostika a cielená liečba

Na diagnostikovanie reumatoidnej artritídy neexistuje žiadny jednoduchý test.  Je potrebných viacero vyšetrení, ktoré komplexne charakterizujú prítomnosť ochorenia. K laboratórnym vyšetreniam, ktoré potvrdia prítomnosť zápalu, a k odbornému posúdeniu príznakov ochorenia je potrebné aj RTG vyšetrenie a magnetická rezonancia. Táto choroba spontánne odoznie len u desiatich percent, u ostatných je diagnóza celoživotným údelom.

A rovnako liečba. Úspešnosť znamená eliminovanie zápalového procesu a zastavenie alebo výrazné spomalenie degenerácie kĺbov. Väčšiu nádej na uspokojivý stav bez bolestí a udržanie motorických schopností a tým sebestačnosť i profesionálnu aktivitu majú pacienti v prvých štádiách ochorenia. Preto už pri začínajúcich ťažkostiach netreba návštevu lekára odkladať. Podávané lieky majú zmierniť bolesť a potlačiť zápal. Pacienti musia zároveň zmeniť svoj životný štýl a venovať sa špeciálnym cvičeniam, ktoré pomáhajú udržať pohyblivosť kĺbov. Niekedy je nevyhnutná korekčná operácia, kedy chirurg odstráni veľkú deformitu. Prínosom je aj kúpeľná liečba.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada