11.10.2019 10:30

Bol u vás doma už kominár?

Domácnosť – Bezpečnosť a poistenie

 

Aj keď si pri slove kominár spomenieme na mužíka v tradičnom klobúku so štetkou cez rameno, ktorý vraj prináša šťastie, nie je to žiadny archaický pojem. Kominár je reálna profesia potrebná aj v dnešnej dobe, pretože mnohí ľudia sú pri vykurovaní svojich domov odkázaní na pevné palivo alebo majú kozub, preto potrebujú aj funkčný komín.

Ľudia od fachu upozorňujú, že komíny treba dať skontrolovať raz do roka a čistiť odborne aspoň dva až trikrát ročne podľa intenzity používania i dĺžky vykurovacej sezóny. Aj teraz na jeseň je vhodný čas na využitie služby kominára. A keďže ich je ako šafranu, každému sa záznamník už určite rýchlo zapĺňa obsadenými termínmi, preto s objednávkou netreba dlho otáľať. Čo všetko kominár kontroluje a urobí?

  • Vyčistí interiér komínu, ktorý je namáhaný nielen splodinami z ohňa, ale aj poveternostnými podmienkami v zime a neraz prudkými teplotnými zmenami.
  • Skontroluje stav dymovodu alebo komína z bezpečnostného hľadiska, zistí, či nezačala vypadávať malta a či sa neuvoľnili niektoré tehly, ak treba, urobí drobné opravy.
  • Preverí aj bezpečnosť pece, kotla či iného tepelného zdroja.

Čo môže spôsobiť znečistený komín?

  • Pre zlý ťah sa spotrebuje viac paliva a problémom je aj vyššia záťaž na spotrebiče a kotle, čím sa v konečnom dôsledku vykurovanie domu zbytočne predražuje.
  • Pri zle udržiavaných palivových cestách sa zvyšuje riziko požiaru.
  • Problémom je aj nebezpečenstvo otravy oxidom uhoľnatým, ktorý sa cez zanesený komín nedostane von a vracia sa do interiéru, kde ohrozuje jeho obyvateľov. Stáva sa tak často v spánku.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada