17.09.2020 10:07

Bojujú proti diskriminácii

Aktuality

 

Včera sa pred slovenským parlamentom zišli ženy z celého Slovenska, aby podporili prijatie návrhu zákona z dielne strany Sme rodina. Jeho odobrením poslancami by sa aspoň čiastočne napravila krivda, ktorej sa dopustila ešte Dzurindova vláda, keď postupným okresaním jednotlivých ročníkov vzali matkám výhodu skoršieho odchodu do dôchodku podľa počtu detí.

Mnohé ročníky to pociťujú už roky ako poškodenie svojich práv. Ženy (i osamelí otcovia) narodené v rokoch 1957 až 1963 boli vo vzťahu ku zvyšku populácie doslova diskriminované termínom, kedy mali nárok ísť do dôchodku s plnohodnotnou penziou. Novým zákonom by sa nezrovnalosti mali konečne odstrániť a každej matke (prípadne otcovi)  by bolo garantované odpísanie 6 mesiacov za každé dieťa.

V atmosfére priaznivej túto novelu skutočne presadiť zohrala úlohu aj iniciatíva Starobný dôchodok – ročníky 1958,1959, 1960, ktorá je hlasom ulice, hlasom všetkých poškodených žien z rôznych miest a obcí z celého Slovenska. Iniciatíva oslovila mnohých vrátane kompetentných, pretože bola skutočne spontánnou reakciou na túto formu spoločenskej nerovnosti. A hlavne jej nechýbal rozmer oprávneného rozhorčenia pre skrivodlivosť, ktorú pred 20 rokmi spôsobili politici a úradníci svojimi politickými rozhodnutiami a v niektorých prípadoch aj nelogickými výpočtami.

Veľká vďaka za čas i energiu všetkým ženám, ktoré prišli včera pred parlament a zabojovali aj za ostatné svoje rovesníčky.

 

Alžbeta Slováková, redakcia Doma a Rada, FOTO: facebook

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada