10.12.2017 13:51

Blikot svetielok

Harmónia - Ideálny domov

 

Vianoce, ktoré v nás evokujú harmonické, rodinne ladené, sviatky, zvykneme sláviť množstvom svetielok. Veď práve tie sú jedným z nositeľov symboliky vianočných dní. Plamienok nám však zároveň žiari aj ako nádej a navyše evokuje spomienku. Na blízkych, ktorí už nie sú medzi nami, i na Vianoce nášho detstva. Preto tak radi zažíname sviece a kahančeky. 

Môžeme si zvoliť z bohatej ponuky podobných výrobkov, ktorými sa v týchto dňoch prezentujú aj mnohí výrobcovia na vianočných trhoch. Či už sú to sviečky s vôňou vanilky, ihličia alebo škorice. Mnohé sú malým výtvarným dielom. Buď s aplikáciou výjavu z biblie alebo so zaujímavou viacfarebnou štruktúrou parafínu. Podobné si zvykneme položiť do vitríny a nikdy nezažínať, je nám ľúto takej krásy. A v posledných rokoch sme objavili aj príťažlivosť dutých sviečok. Je to dekoratívna nádoba z parafínu, do ktorej sa vkladajú kahančeky.

 

Z pohody napokon dráma?

V súvislosti s kahancami robíme občas chybu. Zásadne treba používať len tie určené do interiéru, ktoré sú vyrobené z čistého parafínu, nie kahance, ktoré zapaľujeme na hroboch. Pri manipulácii so sviečkami a inými svetelnými zdrojmi musíme byť opatrní.

  • Neklaďme ich priamo na stôl alebo obrus, ale na svietnik či aspoň keramickú misku, a nezažínajme ich v blízkosti stromčeka či záclony, aby nevznikol požiar.
  • Plamienky treba aj správne zhasínať. Pri sfúknutí zostáva v miestnosti zápach dymu a môže sa rozprsknúť horúci vosk na nábytok či obrus. Lepšie je sviečku uhasiť pomocou kovového zhášadla alebo lyžicou obrátenou hore dnom zatlačením knôtu do tekutého parafínu.
  • Po chvíli knôt znovu postavíme a pretože bude obalený voskom, sviečku na druhý deň ľahšie zapálime.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada