15.09.2013 20:02

Bižutéria z domácich zásob

Harmónia – Dekorácie

 

Ísť do obchodu a vyberať, to vie každý. Ale vyrobiť módny doplnok, na to potrebujeme istú zručnosť a hlavne dobrý nápad. Bižutéria z domácich zásob je presne takým. Náhrdelníky a náušnice ušijeme z textilných ústrižkov alebo vyrobíme z prírodných materiálov. Do Vianoc sa dokonca dá stihnúť aj celá kolekcia pre kamarátku, ktorá miluje prírodný štýl a zemité farby. A urobiť radosť môžeme takto aj viacerým adeptkám na skrášľovanie bez toho, aby sme zaťažili rodinný rozpočet.


 

Čisto ručná práca:

Na vyrobenie bižutérie budeme potrebovať špagát, kúsky drôtu alebo hotové kovové spinky na náušnice, prúžky kože, drevené koráliky a korok. A už sa necháme unášať fantáziou.

  • Náušnice si vyrobíme z malých i väčších drevených korálikov, ktoré dostať kúpiť v textilnej galantérie. Jednoducho ich navlečieme na kúsok špagátu, na jeden koniec ktorého urobíme väčší uzlík a na druhý pripevníme kovovú spinku. Alebo na koliesko či náušnicu z umelej hmoty prilepíme krúžok odrezaný z korkového štupľa a okolo neho namotáme niekoľko radov motúza.
  • Náhrdelník vytvoríme z koženého pásiku, na ktorý navliekame štvorce, kocky, trojuholníky, valčeky a krúžky z korku s urobeným otvorom v strede. Opäť môžeme kombinovať s drevenými korálikmi. Drevo a korok môžeme nainštalovať aj na tenký drôtik.
  • Nový náramok získame z bežného z umelej hmoty, ktorý sa nám už farebne nehodí. Obmotáme ho nahusto špagátom a konce zviažeme a zalepíme priesvitným lakom. Prírodné prvky môžeme navliekať aj na tenkú gumičku určenú do šijacieho stroja, získame tak praktický náramok, ktorý sa prispôsobí objemu zápästia. Alternatívou je kombinácia špagátu a tenkého prúžku kože, ktoré obmotávame tesne vedľa seba.

 

So šijacím strojom rýchlo a ľahko:

Kto skôr fandí šijaciemu stroju, môže za pár minút vyrobiť podobný prívesok, ako je na obrázku.

  • Najprv si vystrihneme dva štvorce z textílie vhodnej farby a na jeden z vnútornej strany prižehlíme rovnako veľký kúsok spevňovacieho vlizelínu, ktorý sa zvykne vkladať do golierov na košeliach.
  • Potom oba diely prívesku zošijeme na stroji hustým endlovacím stehom po celom obvode.
  • Do jedného rohu však nesmieme zabudnúť vložiť preložený kúsok pásika. Do vytvorenej slučky neskôr navlečieme zamatovú stužku alebo kovový drôt.
  • Na prívesok môžeme aplikovať niekoľko dekorácií pomocou endlovacieho stehu v niekoľkých farebných odtieňoch.
  • Takto si môžeme urobiť aj iné prívesky či náušnice v iných farbách i tvare, napríklad polkruhu, trojuholníka alebo obdĺžnika.

 

redakcia Doma a Rada

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada