09.07.2019 08:14

Biologická liečba pomáha aj reumatikom

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Novinky v liečbe prinášajú úľavu aj pacientom, ktorí doteraz napriek pomoci odborníkov pre svoje chronické ochorenie dlhodobo trpeli. Jednou z vysoko účinných metód je biologická liečba, ktorú zatiaľ laická verejnosť nedokáže oceniť. Mnohí si totiž pod týmto pojmom predstavujú prírodnú liečbu napríklad na báze byliniek. V skutočnosti ide o sofistikovanú a cielenú formu riešenia príčin vážnych ochorení, ktorá dokáže výrazne zlepšiť život aj chronického pacienta.

Biologická liečba pritom nie je novinkou. Za prvých priekopníkov liečby sa totiž dá považovať očkovanie alebo život zachraňujúci inzulín, s ktorým má skúsenosti mnoho generácií. Boom v oblasti výskumu a vývoja biologickej liečby prišiel koncom deväťdesiatych rokoch minulého storočia.

 

Aktuálna pre mnohých pacientov

Biologická liečba monoklonálnymi protilátkami sa najskôr používala v liečbe ťažkých ochorení, na ktoré už štandardná liečba nestačila - v endokrinológii, reumatológii, imunológii, gastroenterológii, nefrológii či alergiológii, a dnes preniká aj do neurológie a do ďalších oblastí liečby. Oproti chemickým liečivám má totiž veľkú výhodu. Tým, že aj ľudské telo je biologickým organizmom, biologická liečba sa vie ľahšie priblížiť k štruktúram na bunkovej úrovni. Vďaka tomu môže byť lepšie zacielená na konkrétny problém a pomôcť ho vyriešiť. O jej význame svedčí aj množstvo Nobelových cien, ktoré boli udelené práve v súvislosti s vedeckými objavmi týkajúcimi sa biologickej liečby.

 

Silnou stránkou...

...biologickej liečby je rýchly nástup účinku oproti konzervatívnej liečbe, minimálne vedľajšie účinky a plnohodnotný život pacienta. Potvrdzuje to aj prof. MUDr. Miloš Jeseňák, primár na Oddelení klinickej imunológie a alergológie Univerzitnej nemocnice v Martine. „Biologická liečba prichádza ako pomoc pre pacientov pri ochoreniach alebo štádiách ochorení, ktoré sme doteraz nedokázali dostatočne zvládnuť pomocou klasickej liečby. Mnohé z týchto ochorení dokážeme práve pomocou biologickej liečby dostať pod kontrolu. Pacient sa rýchlo po začiatku liečby môže vrátiť do práce, venovať sa obľúbeným koníčkom a  žiť úplne normálny život primeranej dĺžky tak ako zdravý jedinec.“

Táto liečba je ekonomicky náročná, pretože je postavená na úprave bielkoviny, čo je náročný proces a tým sa výroba liekov predražuje. „Pacient musí preto spĺňať kritériá pre nasadenie biologickej liečby. Je to relatívne, či v konečnom dôsledku ide naozaj o príliš drahú liečbu. Pri neefektívnom liečení napríklad astmy alebo reumy má totiž pacient časom viaceré zdravotné ťažkosti, ktorých riešenie napokon stojí viac ako nová progresívna liečba. Navyše skúsenosť ukazuje, že táto liečba je organizmom akceptovaná aj dlhodobo. Na trhu je už 15 rokov a takmer 20 rokov trvali klinické štúdie, takže tu máme pacientov, ktorí absolvujú biologickú liečbu už 30 rokov bez ťažkostí,“ dodáva imunológ.

 

K problému sa fundovane vyjadril aj prof. MUDr. Miloš Jeseňák a o svojich skúsenostiach pacienta s reumatoidnou artritídou hovorila Zuzana Tomeková (prvá zľava).

 

Skúsenosť pacientky

Zuzana Tomeková trpela roky veľkými bolesťami. Jej diagnóza reumatoidná artritída ju paralyzovala v normálnom živote. Klasická liečba kortikoidmi nezaberala - nedokázala bežať, ani sa učesať či robiť iné bežné úkony, každý deň prekonávala ranné stuhnutie. Pred desiatimi rokmi začala s biologickou liečbou. „Zmenu som pocítila veľmi rýchlo, zrazu som mohla robiť všetky činnosti a nepotrebovala som žiadne lieky proti bolesti,“ hovorí pacientka. Liečbu prerušila len v tehotenstve a po druhom dieťati sa mohla k nej opäť vrátiť. Dnes už však gravidná žena liečbu vysadiť nemusí.

 

Ako vzniká a funguje biologický liek

Pri tvorbe biologického lieku sa používajú živé organizmy alebo bunky, ktoré sa získavajú oddelením z geneticky čiastočne upravených živých organizmov, obyčajne sú to rôzne bielkoviny s určitým osobitým účinkom. Biotechnologickým postupom sa upravia molekuly, ktoré potom získavajú špecifické vlastnosti a v organizme cielene pomáhajú v liečbe konkrétneho ochorenia.

Najpoužívanejšou formou biologickej liečby sú v súčasnosti monoklonálne protilátky. Tieto špecifické protilátky napodobňujú protilátky prirodzene produkované naším imunitným systémom, pričom majú schopnosť naviazať sa na špecifické povrchové antigény choroboplodných buniek a zasahovať tak do špecifických  mechanizmov, zodpovedných za vznik a vývoj choroby. V niektorých prípadoch umožňujú imunitnému systému ľahšie identifikovať nepriateľské bunky a bojovať proti nim ako proti svojmu prirodzenému nepriateľovi. V iných prípadoch môžu priamo blokovať patogenetické procesy v organizme (napr. nadmerne aktívne zápalové procesy).

Čo prezradil prieskum?

Spoločnosť Novartis Slovakia podporila vznik osvetového projektu o biologickej liečbe, ktorého úvodnou fázou bola realizácia prieskumu medzi pacientami aj lekármi v spolupráci s agentúrou 2muse. Podľa realizovaného prieskumu len každý tretí Slovák pozná pojem biologická liečba, a len približne štvrtina opýtaných vie správne určiť, čo je biologická liečba, ak mali na výber viacero možností. Väčšina respondentov však túto formu liečby vníma nesprávne, napríklad ako liečbu bylinkami, homeopatikami  či ako lieky,  ktoré nie sú chemicky upravené. Takmer dve tretiny z tých, ktorí už o biologickej liečbe počuli, ju vníma ako nový trend v liečbe ťažkých ochorení a tri štvrtina súhlasí, že má menej nežiaducich účinkov ako klasická liečba.

Agentúra uskutočnila prieskum aj medzi všeobecnými lekármi a špecialistami mimo centier biologickej liečby. Biologickú liečbu pozná dobre len 20 % všeobecných lekárov a dvojnásobný podiel špecialistov. Viac ako tri štvrtiny všeobecných lekárov priznávajú, že o liečbe počuli, ale veľa o nej nevedia.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív, www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada