20.04.2017 17:05

Bezlepková udalosť roka

Aktuality

 

Tento rok sa na Slovensku bude konať po prvýkrát medzinárodná výstava spojená s predajom výrobkov bez lepku pod názvom Gluten Free EXPO Slovakia 2017. Od 28. do 29. apríla 2017 si na výstavisku Expo Center v Trenčíne budú môcť celiatici a ľudia, ktorí v svojej strave obmedzujú lepok zakúpiť výrobky bez lepku či získať informácie o novinkách.

Odborníci na výživu a lekári budú na svojich prednáškach poskytovať aktuálne informácie zo sveta bez lepku. S prednáškou „Celiakia sa správa ako chameleón“ na výstave vystúpi aj MUDr. Božena Pekárková, predsedníčka pracovnej skupiny pre celiakiu Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti. Na výstave bude mať premiéru aj slovenská verzia filmu The Celiac Project - dokumentu o živote pred a po diagnostikovaní celiakie. Režisér Michael Frolichstein bojoval s niekoľkými „záhadnými chorobami“, až mu nakoniec diagnostikovali celiakiu.

 

Celiakia je...

... choroba detí aj dospelých a hlavným vyvolávajúcim faktorom choroby je lepok (glutén). Základnou liečbou je celoživotná bezlepková diéta. „V poslednom období neustále stúpa počet celiatikov, pre ktorých je zatiaľ jedinou liečbou prísne dodržiavanie bezlepkovej diéty a tak samozrejme stúpa záujem o bezlepkové výrobky. Posledné sčítavanie celiatikov na Slovensku, z januára 2016, hovorí o cca 18 tisícoch pacientov. Jedná sa o pacientov, ktorí sú dispenzarizovaní v gastroenterologických ambulanciách. Je jasné, že skutočný počet pacientov s týmto ochorením je podstatne vyšší a mnohí z nich o svojej diagnóze ešte stále nevedia,“ hovorí Ing. Jarmila Kabátová, dietologička firmy Dr. Schär.

 

Medzinárodné podujatia

Prvá výstava výrobkov bez lepku na Slovensku sa zaradí medzi ostatné výstavy Gluten Free, ktoré majú niekoľkoročnú tradíciu na celom svete. Známe sú napríklad výstavy v Madride, v Rimini, vo Varšave, v Berlíne, v Londýne, v Liverpoole, v Glasgowe a v Kanade. V Českej republike organizuje Společnost pro bezlepkovou dietu každý rok s úspechom podujatie Fórum celiaků. V Európe pôsobí asociácia známa ako AOECS, ktorá je zastrešujúcou organizáciou európskych národných spoločností pre celiatikov. V súčasnej dobe má 35 členských spoločností zapísaných v celej Európe. Viac na www.aoecs.org

Poznámka:

Pre návštevníkov výstavy sú navyše pripravené bezlepkové darčeky a súťaže o domáce spotrebiče a iné hodnotné ceny. Všetky informácie o výstave Gluten Free EXPO Slovakia nájdete na www.glutenfreeexpo.sk.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada