02.09.2022 15:45

Bezbolestné príchody do školy

Mamina – Dieťa

 

Po dvoch mesiacoch prázdnin naplnených zážitkami z výletov, pobytov pri mori a návštev u starých rodičov na vidieku sa asi mnohým deťom do školy veľmi nechce. Treba preto motivovať najmä menších školákov správnymi fintami, aby dochádzka do školy a množstvo povinností neboli pre nich veľmi bolestivé. Obzvlášť to platí pre prváčikov, ktorí sa len chystajú poznávať priestor školy a všetko, čo s ňou súvisí.

V prvom rade treba dieťa pripraviť na školský režim a minimálne posledné dni pred začiatkom školského roka ho treba budiť o niečo skôr. Už žiadne vyspávanie do deviatej predpoludním. Zároveň sa odporúča otestovať, ako dlho mu trvá ranná hygiena, obliekanie a raňajky a podľa toho dieťa zobudiť aj o štvrťhodinu skôr, ak je to potrebné. Každý má iný temperament i schopnosť sústrediť sa.

V žiadnom prípade deti nestrašte prísnou pani učiteľkou, skôr ich nabádajte k príjemným pocitom, aby sa na školu a všetko nové, čo sa naučia a dozvedia, tešili.

Učte ho samostatnosti pri zvládaní bežných úkonov, ako je obliekanie, zaviazanie šnúrky na teniske a udržiavanie poriadku v školskej taške. Odteraz musia všetky tieto drobnosti dokázať sami, čo im určite pridá na pocite zdravého sebavedomia. Nechcete predsa, aby bol váš prváčik terčom výsmechu.

Jednoduchšie to v škole majú deti, ktorým rodičia zlepšovali slovnú zásobu čítaním rozprávok a častou komunikáciou či pobádaním klásť otázky a byť prirodzene zvedavý. Títo hladoši po poznávaní nových vecí a skúmaní podstaty problému sú často adepti na premiantov triedy.

Myslíte, že keď je vaša prváčka je nepozorná, nebude sa ani v škole vedieť koncentrovať? Nehádžte flintu do žita. Aj sústredenie sa dá trénovať. Vyžaduje si to však váš čas i trpezlivosť, aby ste spolu s dieťaťom pozerali obrázkovú knihu, skladali si puzzle, vystrihovali alebo kreslili a jemne ho pritom usmerňovali.

Na druhej strane netreba dieťa nútiť poznávať ešte pred školou písmenká a číslice, to ho naučí pani učiteľka. Napokon by sa mohol takto predcvičený prváčik v lavici nudiť a prípadne aj robiť zbytočne neplechu a vyrušovať ostatné deti. To by nebol dorbrý štart školskej dochádzky.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada