21.04.2020 18:38

Bez nosných kvapiek už ani nádych?

Zdravie a krása – Relax a pohyb

 

Paradoxy života – liek sa môže stať pre človeka problémom, ktorý mu viac škodí ako pomáha. Najmä, ak si pre neznalosť vybuduje závislosť na užívaní, hoci si pôvodne riešil zdravotný problém.

Najčastejším takýmto príkladom býva pacient, ktorý užíva dlhodobo väčšie množstvo liekov na spanie alebo na tlmenie bolesti. No za istých okolností môžu predstavovať zdravotný hazard aj preparáty v tekutej podobe. Napríklad v niektorých kvapkách proti kašľu sa nachádza Dextrometorfan, ktorý ako opioid pri aplikácii väčšieho množstva vyvoláva halucinácie. Za klasickú závislosť na podporných liečivách sa považuje nekontrolované užívanie nosných kvapiek.

 

Voľnopredajnosť ako nevýhoda

K podobnému správaniu vedú pacientov viaceré dôvody. V prvom rade chronický problém upchaného nosa, ktorý im pre sťažené dýchanie a nekomfortný pocit komplikuje život v súkromí i v práci. Väčšinou ide, samozrejme o zdravotný problém, ktorý by mal riešiť otorinolaringológ alebo alergológ, ale mnohí nemajú čas a rezignujú na dlhé hodiny čakanie pred ambulanciou špecialistu. Radšej siahajú po rýchlych riešeniach, ku ktorým patria aj ľahko dostupné nosné kvapky. Tieto prípravky na lokálne použitie sú však určené pre akútne infekčné nádchy s dobou používania asi 7 dní a nie pre prípad chronickej alergickej nádchy.

Z úľavy napokon závislosť

Pacientovi sa už po pár dňoch aplikovania nosných kvapiek veľmi uľaví. Prípravok zmierni opuch nosnej sliznice a zabezpečí jej rýchle prekrvenie. Neskôr však musí pre pohodové dýchanie zvýšiť frekvenciu streknutí do nosa, pretože si organizmus na účinnú látku začne zvykať, čím jej účinok postupne slabne. Až si napokon po pár mesiacoch človek uvedomí, že bez nosných kvapiek už normálne dýchať bez pocitu bariéry nedokáže. Práve si úspešne vybudoval závislosť.

 

Napokon poškodenie zdravia

Dlhodobé používanie nosných kvapiek má za následok vysušovanie sliznice, ktorú ohrozuje častý zápal. Výsledkom sú neželané zmeny, najmä tvorba raniek a boľavých chrastičiek, pocit suchého a upchaného nosa a prípadne krvácanie. K trvalým a najzávažnejším poškodeniam patrí prederavenie alebo iné poškodenie nosnej priehradky. 

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada