29.08.2022 12:22

Bavlnené obliečky - tipy na výber

Domácnosť – Staráme sa o textílie

 

Spálňa je jedným z najdôležitejších a najpohodlnejších miest v dome, pretože práve tu, odpočívajúc po náročnom dni, naberáme sily, takže pohodlná posteľ a príjemná posteľná bielizeň sú prvé veci, ktoré potrebujeme. Neoddeliteľnou súčasťou posteľnej bielizne je plachta.

Ako si však vybrať kvalitnú plachtu, na ktorej sa bude príjemne spať a nebude spôsobovať alergie? Posteľné obliečky z prírodnej tkaniny budú najvhodnejšie. Budú dobre absorbovať vlhkosť a umožňujú priechod vzduchu. Prírodná tkanina je navyše pevnejšia, takže sa bude používať dlhšie, na rozdiel napríklad od polyesteru (kombinácia prírodných a syntetických vlákien), ktorý sa síce menej krčí, ale má horšiu pevnosť. Takže vzhľadom na toto všetko je bavlnená posteľná bielizeň tou najlepšou voľbou!

 

Ako si vybrať správne bavlnené posteľné obliečky

Mäkkosť. Bavlnené posteľné obliečky sú zvyčajne dosť mäkké, ale v závislosti od typu vlákien a typu väzby sa líšia v mäkkosti. Čím vyššia je hustota, tým je list mäkší. Ak zvolíte 100% egyptskú bavlnu pretkanú saténom, získate tú najjemnejšiu bavlnenú plachtu.

Textúra. Závisí to aj od tkania, pretože niektoré nite budú tvrdšie a iné - hladšie a mäkšie, čo ovplyvní príjemnosť dotyku.

Druh bavlny. Na výrobu bavlnených obliečok sa zvyčajne používajú štyri druhy bavlny:

  • organické – pestované bez hnojív a chemických pesticídov;
  • pima – bavlna, ktorá má dobrú priedušnosť a dobre saje vlhkosť;
  • Egyptská – najdrahší druh bavlny, dobre dýcha a prepúšťa vzduch;
  • obyčajná - štandardná, nebio bavlna.

Prirodzenosť. Vyberte si 100% bavlnu, pretože je známa svojou pevnosťou, je hypoalergénna a priedušná, aj keď takéto obliečky budú stáť viac. Bavlnené zmesi môžu spôsobiť podráždenie pokožky, pretože syntetické vlákna neprepúšťajú vzduch.

Veľkosť. Pred kúpou plachty si ju dobre premerajte a vyberte možnosť, ktorá úplne pokryje celú hrúbku matraca. Všimnite si, že bavlna sa môže po praní zraziť, preto je dobrou voľbou o niečo väčšia veľkosť plachty.

 

Obliečky z prírodnej bavlny sa teda vyznačujú mäkkosťou, priedušnosťou a hypoalergénnosťou. Sú mimoriadne príjemné na dotyk a poskytnú pohodlie a pokojný spánok počas celej noci. Takáto voľba vám umožní skutočne kvalitný odpočinok!

 

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada