Baktérie v našej kúpeľni
Zdravie a krása – Zdravé bývanie
Nielen na toalete v pracovnom prostredí alebo v obchodnom centre nás ohrozujú roje baktérií. Deje sa tak aj v našej vlastnej kúpeľni. A to najmä vďaka nesprávnym hygienickým návykom, ktoré sme si za roky osvojili a ktoré robíme už podvedome.
Je to známa vec, že nežijeme v sterilnom prostredí a baktérie vrátane tých nebezpečných žijú na všetkých možných predmetoch, ktorých sa denne často dotýkame. Či už ide o kľučky na dverách alebo myš, s ktorou pracujeme pri počítači. Týka sa to aj domácej oázy hygieny. Neraz sami provokujeme rozmnožovanie mikroorganizmov nevhodným správaním. Baktériám sa lepšie darí, ak...
... toaletu splachujeme pri otvorenom poklope dosky, pretože pri prudkom tlaku vody sa môžu nečistoty rozprsknúť až do vzdialenosti dvoch metrov a tak sa baktérie usádzajú v okolí toalety a veselo sa množia.
- ... ukladáme zubnú kefku do skrinky, kde nemá šancu po použití vysušiť sa, takže baktérie majú ďalší raj k dispozícii.
- ... nevymieňame pravidelne špongie na umývanie tela alebo hubky, handričky a kefky na čistenie vane a umývadla.
- ... nosíme na toaletu, ktorá je aj pri pravidelnom čistení vždy kontaminovaná istou dávkou mikróbov, svoj mobil a manipulujeme s ním. Hoci si potom ruky umyjeme, smartfón určite nie, takže porcia baktérií zostane na prístroji nalepená a my sa ho potom naďalej dotýkame, prikladáme si ho pri komunikácii k tvári a napokon ešte ideme aj jesť.
Problém je aj vlhkosť
Baktériám, ale i plesniam sa darí najmä vo vlhkom prostredí. Dôvodom býva sušenie uterákov alebo dokonca vypranej bielizne v tomto priestore. Ide často o malé miestnosti, v ktorých sa voda vyparovaná z vlhkých alebo mokrých textílií kumuluje. K problému prispieva časté sprchovanie alebo kúpanie členov rodiny. Pri nedostatočnom odvetraní sa môžu začať tvoriť na stene plesne a navyše sa darí mikroorganizmom spôsobujúcim rôzne ochorenia. Riešením je zabezpečiť dobré vetranie kúpeľne. Ak chýba okno, treba nechať ventilátor zapnutý asi 15 minút.
Tipy na zlepšenie hygieny v kúpeľni:
- Uteráky by sme mali sušiť na tyčiach a podobných kúpeľňových pomôckach. Ak ich zvykneme vešať na vešiaku, vzduch sa všade nedostane, uterák zostáva vlhký a v záhyboch sa množia baktérie.
- Ak nie sme priateľmi silných chemických prípravkov, môžeme na dezinfekciu použiť ocot, ktorý baktérie i plesne úspešne zabíja. A nezabudnime octovým roztokom umyť aj kachličky a škáry v okolí toalety.
- Urobme si malú brigádu a vyhoďme všetky zbytočnosti i množstvo fľaštičiek, ktoré sú lapačmi prachu a prostredie znečisťujú.
- Vyčistime alebo operme v pračke záves na sprche, ktorý zvykne byť nositeľom plesní.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com
—————