25.06.2018 14:55

Až si časopis už prečítate

Domácnosť – Ako ušetriť

 

Aj u vás doma sa povaľujú kopy časopisov, ktoré prekladáte z miesta na miesto? Občas, keď ich pozrú už všetci členovia domácnosti, farebné kôpky preriedime a väčšinu nemilosrdne vyhodíme. V najlepšom skončia v kontajneri na papier alebo ich darujeme susedovým deťom, ktoré sa angažujú v školskom zbere papiera. Sú to však unáhlené rozhodnutia, pretože papieroví nositelia informácie a zábavy môžu byť ešte užitoční.

  • Pestré a kvalitné kriedové stránky časopisu môžeme použiť na vystlanie dna zásuviek v komode alebo v pracovnom stole, do ktorých odkladáme bielizeň alebo kancelárske potreby.
  • Zapojme fantáziu a niektoré dekoratívne stránky využime na oblepenie škatúľ z topánok, do ktorých uložíme rôzne drobnosti. Vianočné témy budú evokovať schované vianočné ozdoby a reklama na svietidlá zase priestor, kde ukladáme rezervné žiarovky.
  • Zo zaujímavých listov s textami a výraznými grafickými nápismi si urobme papierovú taštičku na malé darčeky.
  • Staré časopisy poslúžia aj pri detskej tvorivej hre. Vystrihnuté kvietky, zvieratká, tváre či predmety z časopisov môžu byť základným materiálom pre koláže a z postrihaných pásikov sa dá vytvoriť zaujímavá papierová mozaika. Všetko vhodné dekorácie a obrázky na výzdobu detskej izby. Vkladať do koláží môžeme aj dovolenkové a výtvarné ladené gratulačné pohľadnice, ktoré zvykneme odkladať do jednej zásuvky.
  • Naskladaná väčšia kopa časopisov bude zaujímavým posedením v predsieni. Poslúži pri prezúvaní topánok. Stačí jednotlivé čísla zlepiť, aby sa nehýbali a navrch položiť malý matrac alebo vankúš s farebnou obliečkou. Počet použitých magazínov rozhodne o výške sedačky.
  • Pár čísiel obľúbeného mesačníka si nechajme aj na zimu. Stočené do rolky sa zídu ako pevná opora pre zmoknuté čižmy, ktoré si pri sušení zachovajú svoj tvar.

Špeciálny tip pre pokročilých domácich tvorcov

S vyradenými časopismi sa môžeme vyblázniť ešte kreatívnejšie. Z časopisu vytrhneme listy a vyberieme si farebne zaujímavejšiu stranu, ktorou list položíme na pracovnú plochu. Potom na jeden konček vnútornej strany položíme šikmo ceruzku a pomaly ju aj s papierom zakrúcame, pričom aplikujeme pred stočením na rovnú plochu vždy trochu lepu. Pre záverom celej procedúry, keď už máme na ceruzke natočenú takmer celú stránku z magazínu, natrieme lepom celý zostávajúci roh a rolku dotočíme. Po chvíli, keď lep zaschne, ceruzku vyberieme. Takto pripravené rôznofarebné úzke a dlhé rolky môžeme použiť na oblepenie obvodu plechoviek a škatuliek, čím získame stojan na pastelky a dózy na rôzne drobnosti alebo na rodinné fotografie. Na záver odstávajúce konce odstrihneme. Túto inšpirácie zachytáva aj video s presným manuálom https://www.youtube.com/watch?v=3PVUovTokbY.

Poznámka:

Okrem starých magazínov môžeme domácnosť vylepšovať aj inými potlačami. Absolútnym víťazom v inšpirácií sú staré mapy, z ktorých sa dajú vytvoriť zaujímavé dekoratívne prvky v interiéri – štýlové obrázky do študentskej izby alebo rámy na obrázky z dovolenky, stojan na kancelárske potreby, tienidlo na lampu či efektná dekorácia celej plochy stola, ktorú zakryjeme sklom. A veľké školské mapy poslúžia ako sťahovacie rolety na oknách alebo tapeta na stene.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada