17.08.2022 16:36

Auto v lete? Nebezpečný priestor

Zdravie a krása – Zdravé bývanie

 

Nie raz už došlo k tragickej udalosti, keď v aute zomrelo malé dieťa, ktoré tam rodičia nechali zavreté počas úradného vybavovania alebo nákupu. Auto sa v horúcich dňoch stáva skutočne nebezpečným prostredím, na čo by sme nemali zabúdať.

Ak je vonku teplota okolo 30 stupňov, v interiéri nášho tátoša by sme po 15 minútach namerali asi o 15 stupňov viac. Po pol hodine sa môže teplota vyšplhať až na dvojnásobok a teplota až na 80°C. Najhoršou alternatívou je priamy dopad slnka. V žiadnom prípade preto nenechávajme počas horúčav v aute malé batoľa, psa alebo starého rodiča, ktorého chceme ušetriť chôdze po predajni. Radšej mu nájdime lavičku niekde v tieni alebo v klimatizovanom prostredí obchodného centra.

 

Hrozí kolaps

V rozhorúčenom aute dochádza k extrémnemu a veľmi rýchlemu prehriatiu organizmu, ktorý môže viesť ku kolapsu. Ako proces prebieha? V prvých minútach reaguje telo na teplo prekrvením a nadmerným potením. Po asi 15 minútach začne zlyhávať termoregulačný systém a zvyšuje sa teplota tela až na 40°C. Ďalších 15 minútach v rozhorúčenom uzavretom aute môže predstavovať smrteľné nebezpečenstvo napríklad pre kojenca, pretože organizmus dosiahne krajnú hranicu 42°C.

 

S klimatizáciou rozumne

Na druhej strane ani s vychladzovaním počas jazdy by sme to nemali preháňať. Problémom je priveľký rozdiel medzi pocitovo príjemnou klímou v aute a horúčavou v exteriéri pri vystúpení. Náhly prechod do diametrálne odlišných teplotných podmienok môže ublížiť najmä pacientom s problémami srdcovo-cievneho systému, ľuďom s oslabeným imunitným systémom, ale aj malým deťom a starým ľuďom, ktorí nedisponujú dostatočne flexibilnými adaptačnými mechanizmami. Odporúča sa rozdiel maximálne 5 stupňov medzi vonkajším prirodzeným prostredím a medzi nastavenou klimatizáciou.

Málo tekutín

Ďalším problémom je aj zlý pitný režim počas jazdy v umelo vychladenom aute. Pri zapnutej klimatizácii človek veľmi necíti, že sa potí a jeho telo prichádza o dôležité tekutiny i minerály. Preto ich treba vhodnými nápojmi dopĺňať, aby nebol vodič ani ostatní členovia posádky malátni a slabí.

 

Poznámka: Ak nemáte šancu zaparkovať auto niekde pod stromom, nezabúdajte, že na priamom slnku sú lúčom vystavené aj predmety v interiéri. Problémom môže byť po návrate kontakt detskej pokožky s rozpáleným poťahom autosedačky. Postačí však prehodiť cez ňou tričko alebo plienku, aby teplota materiálu nevzrástla na 70°C.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada