29.05.2018 10:03

Artritída komplikuje každodenný život

Zdravie a krása - K vitalite a zdraviu

 

Dnes si pripomíname Svetový deň reumatoidnej artritídy ako bolestivého chronického ochorenia, ktoré najmä v neskorších fázach obmedzuje pohybové možnosti pacienta. Okrem bolesti kĺbov a problematickej chôdze trápi ľudí s totu diagnózou aj strata pohybových schopností rúk.

Výrazne sa obmedzuje ich jemná motorika, často si nedokážu zaviazať šnúrky od topánok. S ťažkosťami sa aj obliekajú, češú, umývajú si zuby, len s komplikáciami manipulujú s vodovodnými kohútikmi, s uzávermi peňaženky či fľaše, s kľúčmi či s dáždnikom. Problém im spôsobujú i najjednoduchšie úkony, ktorými si človek zabezpečuje hygienu, pitný režim a stravovanie.

 

Skúsenosti pacientky

Situácia sa zhoršuje aj negatívnymi reakciami okolia. „Často sa stretávam s neochotou predavačiek pomôcť mi napríklad pri skúšaní obuvi alebo s netrpezlivosťou pokladníčok, keď vyberám peniaze. Všade narážam na bariéry, neraz sa nedostanem do úradu, ktorý sídli na druhom poschodí v budove bez výťahu, toľko schodov jednoducho nezdolám. A chýbajú mi aj bezbariérové toalety,“ konštatuje pani Renata, ktorá trpí artritídou už 25 rokov. Podobné problémy prekonáva pani Beata: „Mám problém otvoriť minerálku, konzervu či šampón. Chýba mi na to sila. Dvere či okná odomykám či zamykám len ťažko, bojujem s každým dobrých desať minút. Ak niečo spadne, nechám to ležať, zohnúť sa po vec a absolvovať toľko bolestivých pohybov je pre mňa nepredstaviteľné.“ Problémy má s nízkymi stoličkami alebo tými bez operadla, so schodmi, i s obyčajným obrubníkom na chodníku a hlavne s tlačidlami. A tie sú, žiaľ, všade – na mobile, na výťahu, bankomate, v autobuse, na ovládači televízora i na počítačovej klávesnici. Ľudia s týmto zdravotným problémom len ťažko manipulujú s kuchynskými spotrebičmi alebo s práčkou a tiež s automatmi na kávu či cukrovinky. K tovaru po vhodení mince sa ani nedostanú, pretože priečinok je umiestnený tak nízko a hlboko, že pohár alebo keksy s boľavou rukou a stuhnutým lakťom nemajú šancu dosiahnuť.

Pomáhajú dizajnéri

Veľkým problémom okrem bolesti je pre pacientov s týmto ochorením zvládať množstvo, často na prvý pohľad jednoduchých, úkonov. Obliekanie, naplnenie čajníka vodou, zamknutie bytu, to všetko robia len so sebazaprením a časovou stratou. Farmaceutické firmy preto občas iniciujú aj nezvyčajné projekty. Mezinárodný tím dizajnérov po konzultácii s mnohými pacientmi s reumatoidnou artritídou vymysleli rad pomôcok. Tieto by mali uľahčiť manipuláciu s často používanými predmetmi. Nechýba medzi nimi dáždnik so špeciálnym jednoduchým otváraním, šaty so zipsom na šnúrku, ktorá po zapnutí vytvorí náhrdelník, cvočky na košeli namiesto gombíkov, fixačné dlahy na zápästia v modernom dizajne, ktoré nestigmatizujú človeka s týmto zdravotným problémom, otvárač na fľaše a kľúčenka, ktorá uľahčuje manipuláciu s kľúčmi, zahrievajúce náplasti na kĺby, ktoré zmierňujú stuhnutosť, a puzdro na kontaktné šošovky, ktoré umožňuje ich ľahšiu aplikáciu pomocou špeciálneho nadstavca.

 

Drobné rady pre pacientov

Aj keď pacienti s reumatoidnou artritídou život ľahký skutočne nemajú, časom prídu na to, ako si niektoré činnosti môžu zjednodušiť. Ponúkame zopár praktických tipov:

 • na malé rúčky vidličiek či nožov navlečte kúsok hadice z penovej gumy, ľahšie ich uchopíte
 • na otváranie fliaš použite luskáčik na orechy
 • s pákovými batériami sa manipuluje ľahšie ako s klasickými, na otočenie postačí aj predlaktie
 • používajte radšej plastové stoličky s operadlami, ktoré sa dajú polohovať a lepšie prenášať, pri sedení sa podopierajte poduškami
 • vhodnejšie riešenie je sprchovací kút, niektorí majú problém dostať sa do vane
 • namiesto uteráka používajte župan z froté materiálu, ktorým sa utriete bez problémov
 • na kefu na alebo hrebeň pripojte dlhú rúčku
 • zuby si čistite elektrickou zubnou kefkou, na použitie ktorej stačí vyvinúť minimálny tlak
 • nosenie oblečenia uľahčí elastický pás, veľké gombíky a suchý zips
 • pri voľbe oblečenia vyberajte materiály, ktoré netreba žehliť
 • strany na knižke môžete otáčať pomocou gumy na gumovanie
 • kúpte si dotykové lampy, aby ste sa nemuseli trápiť s malými vypínačmi
 • nábytok by mal byť rozložený tak, aby vás neobmedzoval v pohybe po byte
 • ľahšie je líhať si a vstávať z vyššej postele
 • mince dvíhajte pomocou magnetu.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada