30.09.2016 11:15

Anhedónia je príznak depresie

Zdravie a krása – Relax a pohyb

 

Ak vás nič neteší, dôvodom nemusí byť váš ťažký život. Príčinou môže byť anhedónia - neschopnosť prežívať radosť. Je to jeden hlavných a závažných príznakov depresie. Často sa objavuje ako prvý príznak na začiatku depresívnej epizódy a môže pretrvávať, aj keď ostatné symptómy depresie vymiznú. Súčasná moderná antidepresívna liečba však vie pomôcť už aj pacientom s anhedóniou.

„Anhedónia" je pojem odvodený z gréckeho slova „hedone" teda radosť, potešenie. Tento symptóm depresie je často podceňovaný a pacientovi výrazne zasahuje do vzťahov s okolím, rodinou, priateľmi, cíti sa nepochopený a často sa až úplne izoluje. Najmä ak liečba nepomôže anhedóniu odstrániť a pretrváva aj v čase, keď by už človek mal „byť v poriadku.“

 

Anhedónia je jedným z dvoch základných príznakov depresie, druhým je depresívna (skľúčená) nálada. Je to neschopnosť tešiť sa z duševných i fyzických pôžitkov, neschopnosť prežívať pozitívne pocity, ale aj negatívne emócie a cítiť zadosťučinenie z príjemných udalostí. Skrátka, nemožnosť užívať si život a skutočne žiť.

Depresia je psychická porucha, ktorá je dobre liečiteľná, hoci sa môže opakovať. Mnoho pacientov sa však, žiaľ, nelieči či nevyhľadá lekára včas. Toto ochorenie môže postihnúť každého v každom veku a životnom období. Často vypukne bez zjavnej, náhlej príčiny a jeho pôvod sa mnohokrát nedá zistiť. Výskumy ukazujú, že mozog ľudí s depresiou funguje odlišne. Zrejme dochádza aj k nerovnováhe dôležitých chemických látok v mozgu – tzv. neurotransmiterov. Ide teda o seriózny medicínsky problém. Depresia je časté a závažné ochorenie, ktoré naruší každodenné fungovanie človeka.

 

S ťažkou depresiou...

... má skúsenosť až 17 percent ľudí. Podľa rôznych údajov sa niekedy v živote vyskytla u 9 – 26 percent žien a u 5 – 12 percent mužov. Prvá depresia sa obyčajne objavuje okolo 40. roku života, nie je to však pravidlo. Depresívna porucha je vôbec najčastejšou príčinou samovrážd spomedzi všetkých psychických ochorení. Nediagnostikovaná a neliečená depresia sa môže vážne zhoršovať. Môže spôsobovať človeku dlhoročné utrpenie alebo viesť až k samovražde. Predpokladá sa, že do roku 2020 bude depresii patriť druhá priečka v rebríčku najčastejších príčin práceneschopnosti vo svete, a to hneď po ischemickej chorobe srdca.

 

Prvým signálom depresie ...

... býva mnohokrát práve anhedónia. Často tiež pretrváva aj po odznení depresívnej epizódy a sťažuje pacientom návrat k bežnému životu. V minulosti boli v popredí boli iné, ľahko identifikovateľné príznaky depresie ako zlá nálada, nesústredenosť, únava, poruchy príjmu potravy a spánku, či samovražedné myšlienky. Dnes je však anhedónia vnímaná ako vážna súčasť depresie.  Mnoho pacientov, ktorí trpia depresiou, prežíva  aj klinicky významnú anhedóniu.

Výber správnych liekov

Pri liečbe anhedónie čiže pri depresívnych príznakov reagujú pacienti dobre na antidepresíva prvej generácie, inhibítory spätného vychytávania serotonínu a tiež antidepresíva špecifické svojim mechanizmom účinku (agomelatín, mirtazapín, tianeptín). Agomelatín má preukázaný vplyv aj na anhedóniu, navyše s minimálnymi nežiaducimi účinkami. Je klinicky overené, že zlepšuje anhedóniu od prvého dňa a počas celej liečby. Cieľom liečby sa tak stáva aj snaha pomôcť pacientom nájsť uspokojenie, zlepšiť ich život, umožniť im znovu začať vnímať príjemné pocity, ktoré sú pre väčšinu  ľudí úplne normálne a bežné a doviesť ich tak k úplnému zotaveniu z depresie.

 

Nebuďme ľahostajní k ľuďom trpiacim depresiou! 

Lekári dnes dokážu toto ochorenie účinne liečiť. Pacientom však často chýba podpora okolia, ktoré by ich povzbudilo, aby vyhľadali pomoc a nebáli sa hovoriť o svojom stave. Mnohokrát sa dokonca aj v rodine či u najbližších priateľov stretávajú s predsudkami či odmietaním. Pri podobných symptómoch netreba váhať a požiadať o pomoc blízkeho človeka a tiež odborníka. 

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada