31.03.2015 11:04

Američania nedopustia na svoje donuty

Varenie – Svetové a minulé chute

 

Pochutnávajú sú na nich podľa scenára mnohé hviezdy v thrilleroch a jedia ich všetci policajti vo všetkých kriminálnych seriáloch. Vyprážané šišky, ale hlavne okrúhle sladké múčniky s polevou sú obľúbenou národnou pochúťkou, na ktorú nedajú Američania dopustiť. A na donuty si zvyká aj zvyšok sveta. Okrem špecializovaných pekární rozširujú ich obľúbenosť ponukou niekoľkých základných druhov aj veľké obchodné reťazce.

Tento múčnik je veľmi podobný slovenským šiškám či pampúchom a českým koblihám. Tiež sa pripravuje z kysnutého cesta a vypráža sa. No na rozdiel od šišiek, ktoré majú čokoládovú alebo marmeládovú náplň vnútri, donut má väčšinou tvar prstenca s otvorom v strede a je dochutený rôznymi polevami, pudingom a koreniami alebo posypaný orieškami či kokosom.

 

Z histórie obľúbeného múčnika

O vzniku tohto múčnika sa vedú už desaťročia spory. Podľa niekoho sa o ich popularizáciu zaslúžili holandskí osadníci, ktorí ich poznali ako „sladené torty vyprážané v tuku“. Podľa iných okrúhle donuty vymyslel v roku 1847 Hanson Gregory, ktorý sa ako 16-ročný plavil na obchodnej lodi. Na nový tvar šišky prišiel, keď sa snažil eliminovať množstvo tuku vo vyprážanej šiške. Tejto teórii oponujú hlasy, ktoré poukazujú na konkrétne slovné výrazy v literárnych dielach, v ktorých sa už začiatkom devätnásteho storočia objavovali informácie o tomto druhu múčnika.

Nech to bolo akokoľvek, na geniálny nápad, ktorý spravil z koláča hit, bolo treba čakať ešte celé storočie. V roku 1956 vznikla sieť fast foodov Mister Donut, ktoré ponúkali ku káve šišky, dolky a iné sladké pečivo. Len v Kanade a v USA vzniklo 275 obchodov. A v deväťdesiatych rokoch expandovala spoločnosť úspešne aj do zahraničia – do Číny, Filipín, Južnej Kórey, Thajska či do Tchaj-wan, ale aj do iných svetadielov.

Poznámka:

Lahodný kysnutý prstenec, na prvý pohľad bežný múčnik, to dotiahol naozaj ďaleko v systéme stravovania Američanov. Stal sa typickým poobedňajším dezertom alebo desiatou do školy, ale aj rýchlou náhradou za obed a zdrojom okamžitej energie pre zaneprázdnených ľudí. Napriek tomu by sme si ho mali dopriať len sporadicky. Je totiž aj výdatnou kalorickou bombou, takže zaradiť ho do dennej skladby jedál je najrýchlejšia cesta, ako si za pár mesiacov podobný stravovacích zvykov zlikvidovať zatiaľ ešte ideálnu hmotnosť. Napokon, problémy americkej populácie s nadváhou súvisia práve s fast foodovým štýlom stravovania, do systému ktorých patria aj predajne s donutami.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada