10.09.2021 12:53

Ambrózia - postrach alergikov

Zdravie a krása – Zdravé bývanie

 

Nielen jar predstavuje riziká pre pacientov s peľovou alergiou. Teraz koncom leta, v čase blížiacej sa jesene, má svoj čas ambrózia, ktorá kvitne od augusta do októbra.

Napriek tomu, že táto burina rástla v minulosti najmä v južnejších krajinách, už sa stihla rozšíriť aj na území Slovenska a rozšírila tak spektrum rizík pre alergikov. Rastlina, ktorá rastie najčastejšie popri cestách a chodníkoch, je veľmi životaschopný zástupca flóry. Dokáže vraj v priebehu sezóny vyprodukovať až 50-tisíc semien, ktoré vietor zaveje aj do záhrad či zelených zón sídlisk. A k tradičným zdrojom alergénov, ktoré kvitnú na jeseň, patrí aj palina.

 

Typické ťažkosti

Alergia na ambróziu sa prejavuje zhoršeným dýchaním pre upchaný nos, slzením očí a bolesťou hlavy. Nie je všetci respirační alergici sú citliví na alergén ambrózie, ale kto má tú smolu, mal by sa v týchto týždňoch chrániť. Osvedčilo sa ochrana očí slnečnými okuliarmi, nosenie pokrývky hlavy, aby sa alergén nedostal na vlasy a po príchode z exteriéru domov okamžité osprchovanie vrátane umytia vlasov. Minimálne sa treba prezliecť do domáceho oblečenia a šatstvo zvonku riadne vyprášiť a dôležité je aj poumývať si riadne tvár a ruky až po lakte. Netreba zdôrazňovať, že pri vetrenom počasí by sa mal alergik prechádzky v parku radšej vzdať.

Ako sa zbaviť ambrózie

Táto rastlina je burina a mnohí záhradkári sa jej chcú zbaviť ako škodnej bez toho, aby vôbec vedeli, že vyvoláva alergiu. Robia to bežným spôsobom, no priamy kontakt s rastlinou môže spôsobiť alergickú reakciu kože, najmä podráždenie, sčervenanie a svrbenie. Ako ju bez rizika odstrániť?

  • Používajte vždy záhradkárske rukavice.
  • V čase kvitnutia si dajte aj rúško na tvár, spôsobiť menšie dýchacie ťažkosti by mohla aj nealergikovi.
  • Ambróziu vytrhnite aj s koreňmi.
  • Vytrhnuté byliny nikdy nedávajte do kompostu, ale vyhoďte v uzavretom plastovom vreci ako odpad.

Poznámka:

Ambróziu treba nemilosrdne likvidovať. V niektorých krajinách, ako napríklad v Maďarsku, sa ignorovanie prítomnosti tejto buriny ako zdroja alergénov na vlastnom pozemku trestá dokonca pokutou.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada