15.01.2021 15:33

Alobal doma šetrí i brúsi

Domácnosť – Ako ušetriť

 

Niektoré bežné nepríjemnosti v domácnosti nás zbytočne stresujú. Pritom stačí rýchla pomoc. Nenápadným pomocníkom môže byť aj alobal.

Spokojné dieťa i mama

Už sa párkrát stalo, že vaše batoľa, ktoré práve učíte na nočník, malo počas spánku v postieľke nehodu? Plachtu nie je problém vymeniť a oprať, ale čo s matracom? Kupovať nový je drahý špás a fľaky po moči nie sú tiež veľmi hygienické. Skúste vytvoriť izolačnú vrstvu, ktorý v najbližšie noci matrac zaratuje. Igelit až tak dokonale neochráni a navyše šuští, skúste preto dať na matrac niekoľko vrstiev alobalu, tie zakryť veľkou osuškou a všetko spevniť napínacím prestieradlom.

 

Viac tepla za menej peňazí

Teraz v zime je aktuálny dostatok tepla doma. Ako získate vyššiu výhrevnosť z radiátoru? Treba si vyrobiť jednoduchú stenu a umiestniť ju za radiátor. Na lepenku prilepte pevnejší druh alobalu používaného na grilovanie. Na vrchu musí byť lesklá strana, aby sa teplo od alobalu odrazilo do miestnosti a zbytočne nezahrievalo stenu. Bude vám teplejšie a ešte aj usporíte.

V úlohe čističa i brúsky

  • Alobal dokáže odstrániť vrstvy škrobu na žehličke, stačí ňou prejsť párkrát po alobale.
  • Tupým nožniciam zlepšíte ostrosť, ak nimi odstrihnete z pevnejšieho alobalu asi 10 pásikov.
  • Zájdené strieborné predmety získajú späť pôvodnú krásu, ak ich ponoríte na pár minút do soľného roztoku v hrnci, ktorý je vyložený alobalom. Hliník pôsobí spolu so soľou ako katalizátor v chemickom procese výmeny iónov.
  • Strieborné šperky vyčistíte podobne, ak do misky vyloženej alobalom nalejete horúcu vodu s lyžicou nebieliaceho prášku na pranie.  

 

V záhrade hotový bodyguard

Nastrihané alobalové pásiky môžete použiť v záhrade ako zavesenú ochranu stromov pred vtákmi alebo ich zamiešajte do zeminy, aby ste odradili hmyz a slimáky likvidovať zeleninovú úrodu. Mladé stromčeky niekedy neodolajú útokom srnčej zveri, králikom a myšiam, ktoré rady obhrýzajú ich kôru. Pred zimou treba ich kmene obaliť dvojitou vrstvou alobalu, ktorý potom na jar jednoducho odstránite.

TIP: Chodíte pravidelne ku kaderníčke a potrebujete si skrátiť čas s čerstvo zafarbenými vlasmi čítaním časopisu? Ak potrebujete okuliare, máte smolu. Ušnice sa vám môžu od vlhkého nánosu zafarbiť. Skúste ich konce preto zabaliť do alobalu, ktorý potom odstránite aj s možnou farbou. Aké prosté!

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada