03.03.2016 08:20

Alergie útočia

Zdravie a krása - Zdravé bývanie

 

Svet i životné podmienky sa menia. Ešte žiadna iná generácia ako tá súčasná netrpela tak často alergiami, ktoré sú neprimeranou reakciou imunitného systému organizmu na rôzne látky. Poznáte jednotlivé typy alergií a druhy alergénov, ktoré štartujú zdravotné ťažkosti? Mnohí z nás už majú tú česť. 

Alergie horných dýchacích ciest

Alergickú reakciu spôsobuje vdýchnutie alergénov, pôvodcami sú pele tráv, bylín a stromov, roztoče, srsť, perie i sliny zvierat a rôzne druhy prachu a plesní. Nazývajú sa aj inhalačné. Reakciou býva kýchanie, nádcha, svrbenie a slzenie očí, upchaný nos, všeobecne zápalové reakcie na slizniciach, ale aj ekzém. Ložiská sa tvoria na lícach, na pokožke hlavy, na predkolení a na lakťoch, u niekoho sa môže rozvinúť atopický ekzém. No najčastejšie bývajú postihnuté ochorením horné a dolné dýchacie cesty, ťažkosti neraz prechádzajú do astmatických stavov, kedy sú priedušky postihnuté zápalom a tým sa zhorší priechodnosť dýchacích ciest. Človek trpí dýchavičnosťou a pri emočne vypätých situáciách a v prašnom prostredí či kontakte so zvieratami sa môžu dostaviť prudké záchvaty kašľu. 

 

Alergia na bodnutie hmyzom

Precitlivenosť organizmu na sliny, ktoré vypúšťajú pri bodnutí včely, osy, čmeliaky a sršne, sa prejavuje červeným opuchom postihnutého miesta. Niekedy je reakcia závažnejšia – masívnejšia kožná reakcia, nádcha, zvracanie, hnačka, dusenie, strata vedomia, dokonca anafylaktický šok. 

Alergia na lieky

Najviac reagujú pacienti negatívne na penicilín a iné antibiotiká, na lokálne anestetiká a barbituráty. Časté si kožné reakcie, napríklad vyrážky a opuchy, ale aj alergická nádcha a astma, hrozí aj anafylaktický šok, ktorý vyžaduje rýchlu zdravotnícku pomoc. 

 

Kontaktné alergie

Výskyt svrbivých pľuzgierikov alebo vyrážok, ale aj respiračné problémy môžu byť alergickou reakciou kože po kontakte s rôznymi látkami. Bývajú to kovy ako nikel, kobalt a chróm, niektoré chemikálie a živice. Môžu sa vyskytovať v bižutérii, v minciach, v zipsoch, v okuliaroch, v príboroch, v remeselných nástrojoch, v prackách od opasku, v dverových kľučkách, v zubných plombách a protézach, v pomôckach pre kaderníka, v prípravkoch na pleť i vlasy, v zubných pastách, čistiacich prostriedkoch do domácnosti, v cemente. Špeciálnou je alergia na latex (kaučukovú gumu), ktorý sa do tela dostáva sliznicou z gumových hračiek, zdravotníckych rukavíc, topánok a kondómov. Príznakom je ekzém na sliznici v ústach a na intímnych miestach, ale i zápal očí či priedušková astma. 

Alergia na chlad

Zriedkavejšia je citlivosť na zimu, mráz a studenú vodu, príznakom je začervenania pokožky, praskanie kože, vznik žihľavky, kýchanie, kašeľ, ťažkosti s dýchaním. Opuch pier a jazyka môže dokonca spôsobiť zmrzlina. 

 

Slnečná alergia

Fotodermatóza je precitlivenosť na UV žiarenie. Už po niekoľkých minútach strávených pod priamym slnkom sa na tvári a hrudi vytvoria svrbivé vyrážky. Výskyt väčších ložísk a opuchov môžu sprevádzať bolesti hlavy, pokles tlaku, nevoľnosť až kolaps. 

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada