06.12.2021 12:17

Alergickí na chlad

Zdravie a krása – Zdravé bývanie

 

Z celého zástupu alergií, ktoré trápia z roka na rok vyššie percento obyvateľov, je uprostred zimy najaktuálnejšou alergia na chlad. No ľudia s týmto problémom nereagujú iba na chladný vietor či vzduch a náhly pokles teploty, ale aj na studenú vodu a studené jedlá a nápoje. Chladovou alergiou trpia vlastne počas celého roka, preto sa musia striktne vyhýbať napríklad zmrzline. Zima však prináša ďalšie komplikácie.

 

Dýchanie alebo koža

V tomto prípade nejde o typickú alergiu, pretože tu nepôsobia klasické alergény z peľov alebo potravín, ale chlad, ktorý vyvoláva alergické prejavy, pretože organizmus neprimerane reaguje na zmenu teploty. Príznaky majú dvojakú podobu. V prvom prípade postihujú dýchací systém, pacient má ťažkosti s dýchaním pre upchaný nos, tiež s dráždivým kašľom, intenzívne kýcha, pociťuje pálenie na sliznici nosohltanu a máva aj zápal očných spojiviek spojený s opuchom viečok i so slzením a svrbením očí. Alergia na chlad sa však môže prejaviť aj na pokožke tvorbou žihľavky, čiže svrbivých pupencov hlavne na miestach, ktoré sú priamo vystavené chladu, teda na tvári a na rukách. Kritickou hodnotou je okolo 0°C. Niektorým ľuďom zvyknú obelieť až sfialovieť prsty a potom v nich stratia citlivosť, čo býva aj dosť bolestivé. Alebo im praská na prstoch suchá pokožka.

 

Liečba nutná

Precitlivenosť na chlad neprejde sama, ale ako každá alergia sa musí liečiť. Zvyknú sa užívať kortikoidy alebo histaminiká, ale nie každý pacient na tieto lieky reaguje dobre. Možnosťou sú aj lieky na bronchitídu. Musia sa užívať počas celej zimy. Pacient však môže zlepšiť stav organizmu a zvýšiť jeho obranyschopnosť aj svojím životným štýlom. Určite pomôžu nasledujúce odporúčania:

  • primerané obliekanie, príliš teplé problém nevyrieši
  • otužovanie striedaním teplej a studenej vody počas celého roka
  • pohyb na čerstvom vzduchu
  • vetranie bytu a neprekurovanie interiéru
  • návšteva sauny
  • pobyt v soľnej jaskyni
  • nános krému na tvár, ktorý vytvorí ochrannú vrstvu

Výstraha:

Ľudia s alergiou na chlad by sa nemali stať členmi Ľadových medveďov, plávanie v studenej vode môže byť pre nich osudné. Môže sa im náhle znížiť krvný tlak a hrozí im utopenie. Konzumácia studeného jedla by zase mohlo spôsobiť opuch hrtanu a následné zadusenie.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada