07.07.2018 10:01

Alergia na uhryznutie hmyzom

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

Uhryznutie hmyzom nie je nikdy príjemná udalosť. Bežnou reakciou býva niekoľko dní trvajúce svrbenie a opuch ranky, čo je prejav precitlivenosti na sliny, ktoré hmyz vypúšťa. Ale čo ak patríme k percentu populácie mimoriadne citlivej na jed včely, ovada, osy alebo čmeliaka?

Alergia na hmyzí jed sa prejavuje bolestivým červeným opuchom, ktorý sa môže dokonca šíriť a človeka potrápi i niekoľko dní. To je tá miernejšia alternatíva. Problémom je, ak človek na bodnutie žihadlom reaguje veľmi prudko. Typické sú viaceré respiračné a kardiovaskulárne príznaky, ako je výsyp, zvracanie, hnačka, dusenie, strata vedomia a anafylaktický šok organizmu, ktorý môže skončiť fatálne – zlyhávaním orgánových systémov až smrťou pacienta.

 

Ako pomôcť po bodnutí hmyzom?

Bezprostredne po nehode sa odporúča priložiť na postihnuté miesto ľadový obklad. V prípade včelieho bodnutia treba čo najrýchlejšie vybrať žihadlo. Pomôžeme si pinzetou, aby nedošlo k stlačeniu jedovatého vačku, čím by sa do krvného riečiska dostala vyššia koncentrácia jedu. Ak došlo k bodnutiu v oblasti krku, dutiny ústnej, jazyka alebo pažeráka, zvyšuje sa riziko vzniku opuchu a zablokovania horných dýchacích ciest. V takom prípade ranu a jej okolie schladíme, na krk priložíme ľadový obklad a pacientovi vložíme do úst kocku ľadu. V prípade masívnych reakcií a straty vedomia treba vyhľadať okamžite odbornú pomoc.

Vyplatí sa prevencia

Liečení alergici by mali mať po ruke lieky, ktoré zabránia rozvoju rozsiahlemu šoku organizmu. Môže sa však stať, že takto zareaguje človek, ktorý doteraz na alergiu liečený nebol. Preto je múdrejšie robiť užitočné opatrenia, ktoré problém s bodnutím hmyzom eliminujú. Pomáha ....

  • ... namontovanie siete proti hmyzu na okná
  • ... pokojné správanie pri výskyte hmyzu v bezprostrednej blízkosti
  • ... už nikdy chôdza či beh naboso po tráve
  • ... poutieranie potu i vody po kúpaní v jazere, lebo vlhkosť hmyz priťahuje
  • ... žiadna konzumácia sladkostí a sladených nápojov na kúpalisku či v lese, také sú pre lietajúci hmyz z diaľky lákadlom
  • ... skôr nenápadné odevy, nie pestré či kvietkované oblečenie, ani parfumy a aromatická kozmetika.
  • ... opatrnosť pri nastupovaní do auta a kontrola pred zavretím dvier, či sa v interiéri nevyskytuje osa či včela, a počas jazdy v aute či vlaku radšej zavreté okná.

 

Postrehy:

  • Pozor treba dávať aj na prírodné prostredie, kde trávime voľné chvíle. Hniezda bodavého hmyzu sa vyskytujú pod starými kameňmi, pri pňoch, v kríkoch, ale aj v podkroví a na verandách chát a domov.
  • Ak nájdete niekde osie hniezdo alebo zoskupenie divých včiel, zavolajte hasičov. Neodborná likvidácia by mohla byť pre amatérskeho snaživca veľmi nebezpečná.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada