01.10.2020 08:29

Akú mám pleť

Zdravie a krása – Domáca kozmetika

 

Porcelánová dokonalá pleť je snom každej ženy. Taká je však dopriata len časti ženskej populácie. Väčšina musí podniknúť mnoho krokov, aby sa k ideálu priblížila. Aj pre mladé dievčatá, ktoré ešte o týchto podobách ženského sveta veľa nevedia, je dôležité poznať svoj typ pleti, aby sa vedeli o ňu správne starať. Pretože o tom, ako budú raz v päťdesiatke vyzerať, rozhoduje aj štýl života a stupeň záujmu o vlastný vzhľad už v období puberty.

Typ pleti je základným orientačným bodom, ktorý nasmeruje aj charakter starostlivosti a výber vhodných kozmetických prípravkov. Na podobne zistenie stačí malý test. Večer si umyjeme celú tvár, no nepoužijeme žiadne špeciálne prípravky, ktoré by mohli situáciu ovplyvniť. Potom si ráno na tvár priložíme papierový obrúsok. Pritlačením na líca, čelo, okolie nosa a bradu odhalíme stav pleti. Mastná zanecháva mastný odtlačok a suchá žiadny. Ak sa mastné stopy objavia iba okolo nosa, máme normálnu pleť, ak v časti čela, nosa a brady, tak ide o zmiešanú pleť. Každá si vyžaduje iný prístup.

Normálna pleť

má jemné póry a je pružná, premasťuje sa rovnomerne a pôsobí pekne, treba ju však čistiť denne pleťovým mliekom a vodou a používať hydratačný krém a občas osviežujúcu masku z domácich zásob napríklad z jogurtu, do ktorého pridáme pár kvapiek citróna alebo nastrúhanú mrkvu.

 

Suchá pleť

je jemná až priesvitná s viditeľnými žilkami, ako citlivý druh, ktorý má zvýšenú tendenciu k tvorbe vrások. Vyžaduje pleťové mlieko a vodu pre suchú pleť a používanie krémov s vitamínom A a E, z pleťových masiek sú vhodnejšie vyživovacie. Na škodu nie je rada kozmetičky. Vhodná je domáca maska z tvarohu a pomarančovej šťavy alebo zmes medu, tvarohu a žĺtka.

 

Mastná pleť

má rozšírené póry a inklinuje  k tvorbe komedonov, keď sa mazové žľazy vypĺňajú nečistotami, čo pôsobí neesteticky. Hoci je odolná, treba sa o ňu viacej starať, obzvlášť v období puberty, keď má sklon k tvorbe akné. Na čistenie nestačí používať len pleťové mlieko a pleťovú masku, treba siahnuť aj po čistiacom géle alebo pene na mastnú pleť a používať ľahký krém alebo emulziu. Je dobré si dopriať sťahujúcu pleťovú masku, ale na hĺbkové čistenie je lepšie objednať sa u kozmetičky. Prospieva jej pleťová maska zo šťavy z nastrúhaných zemiakov alebo z tvarohu, medu a droždia.

 

Zmiešaná pleť

je najčastejší typ pleti v populácii. Má problém s premasťovaním v okolí nosa a tiež na brade a na čele, na ostatných častiach tváre je normálna alebo až suchá. Používať treba hydratačný krém, pleťové mlieko a pleťovú vodu, no na problematické partie čistiaci gél alebo penu, ktoré si vyžadujú skutočne pravidelné čistenie. K starostlivosti o zmiešanú pleť patrí aj sporadická aplikácia hydratačných pleťových masiek.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada