03.10.2018 15:40

Ako zvládnuť jesenné prechladnutie

Zdravie a krása – K vitalite a prevencii

 

Zopár chladnejších dní a nocí v bytoch, ktoré sa nestihli vykúriť, a máme tu zase jesennú klasiku. Symptómy prechladnutia dýchacích ciest nie sú príjemným spoločníkom. Najmä ak zvládame rodinu, prácu či školu. Okolie obťažujeme kýchaním a pokašliavaním a sami sme nervózni z vysokej spotreby papierových vreckoviek. Na každý problém sa dá nájsť riešenie. Ale najprv treba poznať svojho nepriateľa.

Keď máme nádchu

Nádcha je podráždenie a zápal vnútri nosa. Infekčná nádcha je jedno z najbežnejších ochorení človeka, ročne na ňu ochorie až 30 percent dospelej populácie. Zápal nosnej sliznice spôsobujú vírusy, baktérie, huby, plesne, dráždivé látky alebo alergény. Výsledkom zápalu je produkcia veľkého množstva hlienu. Pri infekčnej nádche sa infekcia môže skomplikovať sinusitídou (zápalom prínosových dutín), zápalom stredného ucha alebo pneumóniou – zápalom pľúc. Všetky infekcie, alergie a ďalšie ochorenia prejavujúce sa zápalom nosovej sliznice majú spoločné príznaky:

 • upchaný nos
 • podráždená, začervenaná a svrbiaca sliznica nosa
 • riedky sekrét a kvapkanie z nosa
 • zatekanie hlienov do hrtanu

 

Keď sme prechladnutí

Prechladnutie je najčastejšia vírusová infekcia horných dýchacích ciest a je jednou z foriem infekčnej nádchy – postihuje totiž najmä nos. Prejavy nachladnutia ustupujú do siedmich až desiatich dní, niektoré však môžu pretrvávať až tri týždne. Postihuje ľudí na celom svete – dospelí zvyčajne ochorejú dva až päťkrát za rok, deti sa môžu nakaziť šesťkrát až desaťkrát do roka. Nachladnutie môžu spôsobiť až dve stovky vírusov, najčastejšia príčina ochorenia je nákaza rhinovírusom. Na toto ochorenie neexistuje žiadny liek, je však možné liečiť jeho príznaky, ktorými je:

 • kašeľ
 • bolesť v krku
 • nádcha
 • mierna horúčka
 • bolesť hlavy i svalov
 • únava
 • strata chuti do jedla

Keď nás trápi kašeľ

Kašeľ je prudké uvoľnenie vzduchu z dýchacích ciest proti uzavretým hlasivkám. Je to automatický pokus tela vyčistiť dýchacie cesty – reflex slúžiaci na ochranu pľúc. Najčastejšími príčinami kašľa sú vírusové a bakteriálne infekcie. Kašeľ môže byť príčinou porúch spánku, bolestí hlavy, problémov s dýchaním, či porúch srdcového rytmu. Často sa vyskytuje ako prvý príznak chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Kašeľ býva akútny (do troch týždňov trvania) a chronický (trvá dlhšie než tri týždne), ktorého pravé príčiny musí už posúdiť lekár.

 

Ako sa správne liečiť

Aj keď sa podobných ťažkostí určite nezbavíme švihnutím zázračného prútika, proces liečenia môžeme urýchliť. K vysoko účinným patria prípravky s kyselinou hyalurónovou, ktorá je vlastne prirodzenou súčasťou nášho tela vrátane nosnej sliznice. Pomáhajú odstraňovať opuch, zvlhčovať prostredie nosa a urýchľovať hojenie narušeného tkaniva. Navyše sprej s touto látkou a s izotonickou morskou vodou nie je návykový ako tradičné nosné kvapky proti nádche. Kyselina hyalurónová pomáha aj pri problémoch s kašľom, pretože zmierňuje kŕčovité sťahy priedušiek, zlepšuje tiež obranyschopnosť dýchacích ciest a uľahčuje vykašliavanie.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada