02.12.2022 18:11

Ako skladovať vianočné sladkosti

Varenie – Skladovanie

 

S vianočným pečivom a koláčikmi si dáme skutočne veľa námahy a ani finančná investícia nie je zanedbateľná. Preto je dôležité ich správne uložiť, aby nám niekoľko týždňov vydržali.

Prekvapí hlinený riad

Pre udržanie sladkých sviatočných drobností či skôr vzácností sa odporúča zvoliť špecifické nádoby. Patria k nim jednoznačne hlinené hrnce alebo pekáče s vrchnákom. Dariť sa v nich bude najmä medovníčkom a zázvorníkom, ktoré potrebujú dostatok času na zmäknutie. Keď nemáte po ruke podobné nádoby, v každej domácnosti sa určite nájdu škatule po väčšej bonboniere alebo vianočnej kolekcie z minulého roka. Podstatné je, aby mali vrchnák. A vhodné sú aj iné papierové škatule z rôznych výrobkov.

Čo s plechom a plastom?

Mnohých lákajú plechové dózy, lebo sú často pekne zdobené aj vianočnými motívmi. Problémom je, že samotní profesionálni cukrári ich neodporúčajú, lebo hermeticky uzavreté pečivo v nich nedýcha. Hodia sa najskôr pre linecké cukrovinky alebo keď chcete niekoho obdarovať. Problémom môžu byť pre nepriedyšnosť aj plastové nádoby. Ale ak použijete špeciálne boxy na desiatu, je to v poriadku. Sú totiž vybavené ventilom, ktorým sa dá regulovať prívod vzduchu.

 

Potrebujú chlad

Vianočné sladkosti nenechávajte vo vyhriatom prostredí. Všetky naplnené nádoby a škatule treba úložiť na chladnom mieste. Ideálnou je chladnička, ale aj balkón a lodžia, komora s oknom, prípadne veranda pri rodinnom dome. Ak máte pečivo uložené v papierových škatuliach, tieto treba vložiť do igelitového vreca, aby zákusky nenavlhli. Kto sa bude riadiť týmito radami, určite si pochutná  na mäkkých, krehkých a vláčnych vianočných keksoch, ktoré sa budú rozplývať na jazyku. A navyše mu cukrovinky vydržia 8 až 9 týždňov.

 

Cukrárenské vychytávky:

  • Medovníčky budú vláčnejšie a mäkšie, ak do nádoby vložíte kúsok chleba, citrónovej kôry alebo jablka a po čase ich vymieňate za čerstvé kúsky.
  • Pečivo neukladajte priamo do nádoby. Na dno treba položiť papier na pečenie alebo servítku.
  • Vianočka vydrží dlhšie, ak ju nezabalíte do igelitového vrecúška, ale do alobalu.

  • Do chladničky nepatria kokosové a snehové pusinky, lebo by navhli a stratili tak typickú chrumkavosť.
  • Koláče uložené na miskách na sviatočnom stole, ktoré ste v ten deň neskonzumovali, dajte pred spaním do chladu,  inak do rána vyschnú.
  • Nezjedené vianočné koláče môžete zamraziť na 2 až 3 mesiace. S výnimkou keksov poliatych čokoládou.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada