16.09.2021 17:25

Ako si uľahčiť pranie

Domácnosť – Staráme sa o textílie

 

Už dávno je prežitá éra dreveného koryta, bez ktorého by sa v minulosti ženy pri ručnom praní nezaobišli. A nikto už nemusí už chodiť ani do spoločnej práčovne v pivničných priestoroch bytovky, kde naše staré mamy vkladali bielizeň do obrovských bubnových pračiek a potom ju plákali vo veľkých kadiach s vodou.

 

Na podobné historické obrázky môžeme zabudnúť. Automatické práčky, ktoré túto namáhavú činnosť uľahčujú, sú už prirodzenou súčasťou vybavenia každej domácnosti. No ani sofistikovaná technika a obrovský výber pracích prostriedkov všetky problémy vždy nevyrieši. Občas si treba pomôcť fintou.

  • Ak je bielizeň veľmi znečistená, pridajme trochu jedlej sódy, ktorá textílie zmäkčí.
  • Zažltnuté fľaky neodstráni ani najmodrejšia pračka. Aby sme zbytočne nemíňali  peniaze na špeciálne prípravky, vyvarme znečistené kúsky oblečenia vo vode so soľou a s jedlou sódou.
  • Strácajú sa nám ponožky a máme problémy ich rozdeliť podľa členov rodiny, najmä sa v domácnosti okrem manžela vyskytujú dvaja či viacerí synovia? Každému prideľme označenú sieťku, kam bude dávať špinavé ponožky a v ktorej sa bude táto časť oblečenia aj prať. Sieťku však treba pred uložením do pračky dobre previazať.
  • Ak chceme zabrániť vyblednutiu farebnej bielizne, vzdajme sa agresívnych pracích prostriedkov a skúsme raz mydlové vločky v kombinácii so soľou a trochou octu. Farby budú sviežejšie. Pomáha aj sušenie na rubovej strane, pretože slnko farbu vyťahuje.
  • Pranie v slanej vode pomáha aj froté uterákom, aby zostali jemné.
  • Oblečenie z čierneho hodvábu treba prať ručne v čajovom odvare.
  • Biele textílie rýchlo zažltnú alebo zosivejú. Ako im vrátiť belostný imidž? Do vývarky pridajme kolieska citrónu alebo vaječné škrupinky v uzavretom vrecúšku z riedkej tkaniny. Pomáha aj namočenie do studenej vody ešte pred praním a sušenie na slniečku, ktoré bielizeň zaručene vybieli.

 

TIP: Aby nedošlo pre pohybe bielizne v pračke k nehode, pred praním by sme mali zavrieť zipsy, aby nepoškodili tkaninu. Odtrhnutiu gombíka zabránime, ak na niť kvapneme trochu bezfarebného laku.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com


 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada