10.12.2017 15:12

Ako si Slováci pamätajú

Aktuality

 

Veľké i malé dejiny očami našich predkov. Takto krátko sa dá charakterizovať nová zaujímavá publikácia s nezvyčajným názvom V Choči je naisto čosi. Jedinečná kniha osloví určite všetkých rodu verných Slovákov, ktorí radi pátrajú po informačných klenotoch z minulosti. A tieto ste určite nikde nečítali. Pretože ich autori aktuálne pozbierali po celom Slovensku medzi ľuďmi z rôznych regiónov.

Dejiny nášho národa preberáme v školách, niečo si ešte pamätáme, na iné sa zabudlo. Ako však dejiny vnímali naši predkovia? Na úžasnú prechádzku ich spomienkami vás pozýva klasik súčasnej slovenskej etnografie profesor Ján Michálek a autorka kníh s etnografickým zameraním Katarína Nádaská. V knižnej novinke V Choči je naisto čosi sa cez povesti a rozprávania dostanete do domácností ľudí, ktorí žili v našom kraji pred stáročiami a spoznáte ich každodenný život. Možno vás prekvapí, ako menšie i väčšie dejiny zasiahli do ich osudov. Kniha, ktorá rozpráva o folklóre, tradíciách a zvykoch tým najkrajším spôsobom – ústami našich predkov, si určite získa aj vaše srdce.

Krstné mamy knihy moderátorka Martina Mečiarová a umelecká fotografka Petra Lajdová, ilustrátor Svetozár Košický a autorka a etnologička Katarína Nádaská. Publikáciu pokrstili fajkovým tabakom, symbolom dlhých večerov, počas ktorých sa rozprávali príbehy, povesti a báje. A práve aj z týchto rozprávaní čerpali autori knižnej novinky.

V Choči je naisto čosi. A nielen tam

Autori v novej knihe V Choči je naisto čosi hľadali odpovede na vážne, ale aj na úsmevné otázky týkajúce sa našich dejín: Je malebná Modra modrá? Prečo Liptovská Teplička vznikla vďaka mačke? Ako znela zbojnícka prísaha? Ktorý panovník bol medzi poddanými najobľúbenejší? A čo si ešte dnes ľudia rozprávajú o plienení Tatárov či Turkov v ich chotári? Spoznáte každodenné radosti aj starosti a aj reálne udalosti i povery, ktoré riadili chod života našich predkov. Začítajte sa do novej publikácie so spomienkami národa na rýdzo slovenské témy a objavte povesti, ktoré si v priebehu stáročí vytvorili a rozprávali. Pútavý text dopĺňajú krásne ilustrácie Svetozára Košického.

Moderátorom podujatia bol známy znalec a propagátor literatúry Dado Nagy.

Viac na www.fortunalibri.sk.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada