03.05.2017 17:07

Ako sa žije Slovákom na balkóne

Harmónia – Ideálny priestor

 

Každý má svoju predstavu o tom, ako by mal vyzerať a na čo slúžiť balkón. V prieskume zameranom na život na balkóne sa spýtali Slovákov (prieskumnej vzorky s 500 respondentmi), aké miesto zohráva balkón v ich domácnosti. Väčšina využíva balkón najmä na praktické účely, predovšetkým na sušenie bielizne (70%), napriek tomu sa oň pravidelne stará a upratuje (64%). Až 84% si svoj príbytok bez balkóna nevie predstaviť a takmer polovica (42%) považuje balkón za jedno z najpríjemnejších miest v byte.

Balkón ako sušiareň, mestská záhradka i priestor na oddych

Slováci využívajú balkón na rôzne účely, jeden však u všetkých vedie – sušenie bielizne (87%). Balkón je tiež dokonalým miestom na oddych - 72% si tu s radosťou dopraje chvíľu odpočinku, napríklad pri šálke kávy.

Nedostatkom zelene v meste sa Slováci nedajú odradiť, práve naopak. Takmer dve tretiny (64%) balkón využívajú na mestské záhradníčenie - pestujú kvety na zútulnenie balkóna či bylinky, ktorými dochutia obľúbené pokrmy.

Balkón môže navodiť skutočnú dovolenkovú atmosféru. Počas letných mesiacov sa 32% Slovákov na balkóne opaľuje a z toho 10% priznalo, že sa opaľujú nahí. Ak by mali viac súkromia, bolo by toto číslo asi vyššie.

Spadnuté štipce či „označkovaný“ balkón

Nie je nič neobvyklé, keď si sused nájde na balkóne spadnuté niečo, čo mu nepatrí. Takmer polovica Slovákov priznáva, že im najčastejšie k susedom spadnú štipce na bielizeň, v niektorých prípadoch je to ponožka, spodná či iná bielizeň.

Spadnutý štipec však nie je až taká nepríjemnosť, ako prášenie kobercov alebo bielizne – 36% opýtaných vadí, ak to robia susedia nad nimi. Necelej tretine prekáža, že ich balkón pravidelne znečisťujú holuby alebo iné vtáky.  

Málo miesta a súkromia na balkóne

Takmer 40% nie je spokojných s tým, ako vyzerá ich balkón. Vadí im predovšetkým nedostatok súkromia, pretože susedia všetko vidia a počujú. Štvrtinu trápi malý rozmer balkóna a s tým súvisiaci nedostatok miesta. Je im ľúto, že sa na balkón nezmestí všetko, po čom túžia a čo potrebujú na vytúžený oddych alebo praktické účely. Asi 14% prekáža, že im na balkón prší a musia ho často umývať alebo zametať.

Len 20% si myslí, že je drahé zariaďovať si balkón tak, aby ho vedeli lepšie využívať a 9% chýba inšpirácia k tomu, ako si ho zariadiť krajšie a praktickejšie.

Až 36% si plánuje svoj balkón skrášliť v horizonte šiestich mesiacov – chcú si kúpiť najmä dekorácie (26%) a novú podlahovú krytinu alebo koberec do exteriéru (22%). Určite ich motivuje aj ponuka špecializovaných predajní, kde nájdu mnoho inšpiratívnych bytových doplnkov vhodných práve pre tento špecifický priestor.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: IKEA

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada