05.08.2017 10:11

Ako sa zachovať pri uhryznutí hadom

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

Aj keď sa nájde dosť priaznivcov, ktorí sú ochotní bývať v byte s hadom alebo dokonca s viacerými exemplármi plazov, u väčšiny ľudí tento živočích vzbudzuje obavy a strach. V letných mesiacoch je aktuálna aj obozretnosť pri prechádzke lesom. Najmä, ak sa zvykneme obliekať dosť sporo, takže sa stávame ľahkým sústom pre všetku možnú háveď, vrátane hadov. Dokonca aj exotických, ak sa im podarí ujsť do voľnej prírody chovateľovi. Inak v našich horách sa vyskytuje jediný jedovatý had a to vretenica.

Prejavy:

Had zaútočí iba vtedy, keď ho prekvapíme a nemá žiadny únik, inak sa skôr odplazí do nejakého úkrytu. Ak sa do rizikových oblastí vyberieme bez pevnej vysokej obuvi a dlhých nohavíc a šliapneme na spiaceho hada, môže nám spôsobiť zranenie. Na mieste uhryznutia sú po zuboch viditeľné dve bodné rany. Po chvíli zasiahnutá časť tela očervenie a opuchne a človek v mieste uhryznutia pociťuje bolesť. Môže ho tiež bolieť hlava a signálom je aj prítomnosť krvi v moči môže. Napína ho na vracanie, trpí zvýšenou tvorbou slín a potu, zvykne mať poruchy videnia a situáciu môže skomplikovať zástava dýchania.

 

Riziká:

Hadí jed obsahuje enzýmy s toxickým účinkom. Tie spôsobujú rozpad buniek, bránia zrážaniu krvi a poškodzujú svalové vlákna. V prípade zdravého človeka nemusí mať uhryznutie vretenicou žiadne tragické následky, iné je to u starších ľudí alebo tých s oslabeným organizmom, tiež u alergikov a pacientov so srdcovými problémami. Ohrozené môžu byť vážnejšie aj malé deti alebo menšie zvieratá.

Pomoc:

Človeka, ktorého uhryzol had, uložíme do pohodlnej polohy tak, aby mal vyššie ako poranenú časť tela, ktorou zvykne byť najčastejšie dolná končatina. Snažíme sa ho upokojiť, pretože pohyby a stres zvyšuje účinky jedu, a okamžite voláme záchranku, takto napadnutý človek musí byť čo najskôr odborne ošetrený. Aby sa jed nešíril po tele, urobíme pár základných opatrení. Ranu jednoducho opláchneme čistou vodou alebo vymyjeme mydlovou a osušíme, aby sme aspoň z povrchu odstránili zvyšky jedu. Potom ju prekryjeme obväzom alebo čistou tkaninou. Miesto nad ranou zľahka stlačíme a končatinu v tejto časti previažeme. Dávame však pozor, aby pevný sťah dramaticky nezhoršil prietok krvi do dolnej časti nohy. Je dobré končatinu znehybniť. Ranu nikdy nevyrezávame nožom ani ju nevypaľujeme a nesnažíme sa z nej ústami vysať jed. Takto by sme mohli ohroziť aj seba ako jediného prítomného záchrancu v tej chvíli.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada