09.10.2018 13:57

Ako sa postarať o chryzantémy

Zelený domov – Pestujeme rastliny

 

Pomaly sa blíži sviatok zosnulých a my sa začíname obzerať po vhodnej výzdobe hrobu našich najbližších. Veľkej obľube sa tešia chryzantémy, ktoré automaticky spájame s pietnou atmosférou tohto jesenného sviatku. No v posledných rokoch ich nenosíme na cintorín zviazané v kytici, ale čoraz častejšie volíme celý trs zasadený do črepníka. Sú to jesenné odrody chryzantémy s drobnými kvietkami bielej, žltej, oranžovej, ružovej, červeno-hnedej farby. Do tvaru gule sa vypestujú trpezlivým „vyštipkávaním“ čiže olamovaním chryzantém počas rastu.

Chryzantémy, ktoré plánujeme odniesť na cintorín, si zvykneme kúpiť aj týždeň či dva dopredu. Dočasne ich preto umiestnime v nejakej chladnejšej miestnosti, môže to byť pivnica alebo garáž. Na výzdobu pietneho miesta je vhodný aj kvetináč s chryzantémami, ale trs s kvetmi môžeme aj vybrať a zasadiť do zeme vedľa náhrobnej dosky. Na zeminu v okolí trsu treba nahrnúť aj padnuté listy, ochránia lepšie koreňový systém pred zimou. Takto však vydržia len niektoré druhy chryzantém. Lepšie je preto pri prvých mrazoch ich zase preniesť domov, aby prezimovali v chladnej miestnosti.

Rovnako prezimovať môžu chryzantémy v kvetináči, ktoré plánujeme po zime zasadiť v záhrade alebo na terase. Dobre ich polejeme a potom počas chladných mesiacov ich už nezalievame. Na jar ich ostriháme, rozdelíme a presadíme do zeme alebo do menších črepníkov. Chryzantémy potrebujú chránené slnečné alebo polotienisté miesto.

 

TIP: Chryzantémom škodí dážď, kompaktnosť hlavy sa pre zmoknuté kvety znehodnotí. Preto ich treba ochrániť igelitom alebo plachtou, ak ich máme pred sviatkom zosnulých umiestnené na balkóne.

Poznámka:

Chryzantémy sú už tisícročia pre Číňanov symbolom šťastia, preto sa aj podľa filozofie feng šuej odporúča umiestňovať tieto kvety v interiéri ako živú dekoráciu. V takom prípade treba dbať na pravidelnú zálievku a občasné dodávanie hnojiva s obsahom draslíka a fosforu.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada