07.02.2021 14:21

Ako sa dieťa vyvíja

Mamina – Som tehotná

 

Od počatia po narodenie prejde vývoj malého človiečika obrovské zmeny, počas ktorých sa zo zhluku buniek postupne vymodelujú všetky časti tela i orgánové systémy dieťatka. Už nikdy v živote neprejde takou dynamickou premenou, ako v matkinom tele počas troch trimestrov. Keď z mikroskopicky malých buniek sa vyvinie plnohodnotný a fungujúci organizmus človeka. A aké konkrétne zmeny prebiehajú v jednotlivých mesiacoch pri vývoji dieťatka?

 

Prvý mesiac

V prvých týždňoch má embryo podobu drobnej žubrienky a nie je väčšie ako zrnko ryže. Ale po dvoch týždňoch sa začne vyvíjať hlava s ústnym otvorom, zárodky končatín, jednoduchý mozog i primitívne srdiečko, ktoré začne tepať.

Druhý mesiac

Veľkosť embrya je už viditeľná – úctyhodné 2 cm i o niečo viac. Už sa stihli vytvoriť nožičky i ručičky, dokonca aj s prstami, aj keď ešte nedokonalými. Oči majú viečka, vytvára sa nos i jazyk a základ hlavných orgánov, malý človiečik sa začína hýbať.

Tretí mesiac

Dieťa sa už dá nie len merať, ale aj vážiť. Dosahuje hmotnosť celých 15 g a v centimetroch je to okolo 6 až 7 cm, čo závisí od genetických dispozícií jedinca. Hlava je ešte veľká, tvorí takmer polovicu celej dĺžky.

Štvrtý mesiac

Dĺžka dieťa dosahuje 12 cm a hmotnosť asi 150 g. Na programe dňa je rýchlejší vývoj tela, ktoré je prechodne pokryté ochlpením. Vyvinuli sa už prsty na rukách i na nohách. Samotné dieťatko už robí samovoľne rôzne činnosti - cmúľa palec, prehĺta plodovú vodu a vylučuje ju ako moč, pohybuje končatinami, takže ho mamička už postupne aj cíti. Kosti sú pevnejšie a dievčatkám sa začína vyvíjať maternica a zárodky vaječníkov.

Piaty mesiac

Na konci mesiaca má dieťatko už pol kilogramu a meria okolo 20 cm. Je silnejšie vďaka pevnejúcej svalovej hmoty i kostrového aparátu, má koordinovanejšie pohyby a svojou aktivitou sa svojej nositeľke čoraz častejšie pripomína. Dieťa má už vyvinuté uši tak, že rozoznáva zvuk. Dokáže robiť grimasy a prežíva dokonca intervaly spánku a bdenia. Na hlave mu stihli vyrásť vlásky, pokožku má síce vráskavú, ale ružovú a pokrytú klzkou vrstvou hmoty, ktorá ho chráni pred plodovou vodou. V tomto mesiaci sa chlapcom začnú semenníky premiestňovať z brušnej dutiny do mieška.

Šiesty mesiac

Mamička nosí v brušku už kilové dieťatko, ktoré dosahuje dĺžku 30 cm, takže by v prípade  predčasného pôrodu už prežilo. Jeho pohyby sú stále intenzívnejšie, nožičkami doslova testuje odolnosť placenty a maternice. Na pupočnej šnúre si zase precvičuje hmat ručičkami. Má už funkčné hlasivky, ktoré sú hneď po pôrode odskúšané prvým výrazným plačom.

Siedmy mesiac

Rast dieťatka sa prejavuje aj vyššou vrstvou podkožného tuku. V priebehu mesiaca sa prepracuje k hmotnosti 1500 g a k dĺžke okolo 40 cm. Pokožka je hladšia, stráca sa jemné ochlpenie, ale pribúdajú vlásky na hlavičke (o hustote rozhodujú, samozrejme, genetické dispozície) a vytvára sa aj obočie a riasy. Na prstoch sú viditeľné nechty. V tomto období už začínajú fungovať nie celkom vyvinuté pľúca a najmä sa zrýchľuje rast mozgu.

Ôsmy mesiac

V tomto mesiaci priberá dieťa denne asi 15 g, takže do jeho konca sa prepracuje k hmotnosti okolo 2500 g, v poriadku je aj 2250 g alebo opačne 2700 g, to závisí od predispozícií dieťaťa. Dĺžka už takmer zodpovedá číslam pri narodení – od 46 do 51 cm. Pribúdajúci podkožný tuk spôsobuje, že dieťa je stále menej vráskavé. Začína celkom pekne bucľatieť, čoho dôkazom sú už jamky na lakťoch a kolienkach a záhyby na zápästí. Rast mozgu je veľmi dynamický a pľúca sú takmer úplne vyvinuté. Dieťa už hlbšie spáva a keď bdie, je pokojnejšie a neprevádzkuje aj pre nedostatok miesta tak intenzívny telocvik ako v predošlých mesiacoch.

Deviaty mesiac

V poslednom mesiaci pribudne dieťaťu na dĺžke asi 5 cm a na hmotnosti okolo 1125 g, hrubne naďalej tuková vrstva. Už v polovici mesiaca je donosené a jeho orgánové systémy sú dostatočne vyvinuté a pripravené na zmenu prostredia – na príchod na tento svet. Pre veľkosť mu je už v maternici dosť tesno, preto už nie je veľmi aktívne. Asi dva týždne pred termínom pôrodu sa väčšina detí uloží do polohy hlavičkou smerom dolu a klesne do matkinej panvy. Všetko je pripravené na deň D.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada