08.02.2021 10:31

Ako pripraviť zemiakovú kašu

Varenie – Príprava jedál

 

Na prvý pohľad ide v prípade zemiakového pyré o chlebový recept, ktorý nie je hlavolamom ani pre kuchárskych diletantov. Jednoducho popučíme poriadne zemiaky a je to. No netreba zbytočne zjednodušovať. Aby sme si aj na tejto prílohe skutočne pochutili, príprava si vyžaduje správny postup.

 

  • Dôležitý je už výber zemiakov. Najlepšie sú sypké, múčnaté druhy, ignorovať treba ružiaky vhodné skôr na zemiakový šalát.
  • Zemiaky ošúpeme a uvaríme v menšom množstve vody, takto sa ich aróma a chuť viac koncentruje.
  • Potom zemiaky precedíme, ale vodu zachytíme do hrnca alebo misky. Časť z nej môžeme použiť pri príprave kaše a zvyšok sa uplatní ako základ zemiakovej polievky.
  • Domäkka uvarené zemiaky poriadne popučíme. Môžeme tak urobiť drvičom na zemiaky, ručným lisom alebo mlynčekom na pasírovanie.
  • Pridáme kúsok masla a horúceho mlieka a zemiaky začneme šľahať buď ručnou pomôckou alebo elektrickým šľahačom. Postupne ešte pridávame po malých množstvách mlieko a môžeme priliať aj trochu teplej vody zo zemiakov. Potom kašu osolíme a dochutíme štipkou nastrúhaného muškátového orieška a ešte najemno došľaháme.

 

Tip: Zemiakové pyré môžeme vylepšiť aj inými ingredienciami. Spolu so zemiakmi uvaríme aj jednu väčšiu cibuľu feniklu alebo očistenú a rozkrájanú buľvu zeleru a poslednou verziou sú strúčiky z jednej hlávky cesnaku. Po každý raz spoločne prepasírujeme.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada