16.02.2018 16:18

Ako prebrať záhradku zo zimného spánku?

Zelený domov – Vitamíny z črepníka

 

Záhrada dostáva v zimnom období poriadne zabrať. Obnova pestro kvitnúcich záhonov a rastlín ovešaných šťavnatými plodmi nie je jednoduchá a výsledky svojej práce neuvidíte hneď. Pomôže vám kvalitná zemina na výsev zeleniny, ale aj substráty či účelné pomôcky pre záhradkárov.

Pokiaľ sa už nemôžete dočkať záhradkárčenia, s predpestovaním sadeníc môžete začať už vo februári. Skorý výsev prináša najlepšie výsledky u mnohých druhov zeleniny. „Na sadenie už na začiatku záhradkárskej sezóny sú veľmi vhodné napríklad listové šaláty, zeler, brokolica, baklažán, rajčina, cibuľa, petržlen či paprika,“ hovorí Daniel Brychta z oddelenia záhrady projektových marketov Hornbach. Za vašu usilovnosť vás odmení bohatá úroda, ktorú si budete vychutnávať ešte skôr ako váš sused.

Vyhráva informovaný

Dôležité je však rešpektovať požiadavky každého typu zeleniny na priestor, teplotu a vlahu. Niektoré môžete bez obáv vysadiť len tak do záhrady – napríklad hrach, špenát, fazuľa či mrkva znesú aj chladnejšiu zeminu a vonku ich môžete začať vysievať hneď na začiatku jari. Naopak šaláty, papriky, rajčiny a hlúbová zelenina ako kapusta, brokolica alebo karfiol lepšie prospievajú v teplejšom prostredí. Predpestujte si ich doma a na vonkajší záhon presaďte sadeničky až v marci. Špecifické podrobnosti k pestovaniu nájdete pri každej odrode na zadnej strane balenia semien Floraself.

Ako správne zasievať a sadiť?

Pokiaľ sa chystáte vrhnúť na predpestovanie, naplňte výsevnú misku do dvoch tretín substrátom určeným na pestovanie zeleniny, najlepšie s nízkym obsahom živín. Semená rozložte rovnomerne po zemine a ďalšou vrstvou ich zakryte. Substrát mierne zvlhčite vodou a prikryte poklopom, cez ktorý bude môcť prenikať k semenám denné svetlo. Nezabudnite však občas poklop odkryť, aby sa substrát prevzdušnil a nezačal zahnívať.

Po vyklíčení rastlinky presaďte. „V Hornbachu teraz zoženiete špeciálne rašelinové kvetináče, do ktorých bezpečne presadíte krehké klíčky. Pokiaľ chcete výhonkom poskytnúť čo najlepšiu ochranu, môžete ešte využiť záhradné geotextílie, parenisko alebo fóliovník,“ odporúča odborník.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada