27.10.2018 09:33

Ako pestovať orchidey

Zelený domov - Pestujeme rastliny

 

Snahou každého z nás je cítiť sa vo svojom príbytku príjemne. Aj kvetiny dotvárajú v byte či dome atmosféru. Medzi najkrajších, najfarebnejších a najrozmanitejších zástupcov tejto ríše právom patria orchidey, ktoré sa nazývajú aj kráľovné izbových rastlín. Prinášame vám tipy, vďaka ktorým budú tieto rastliny svojimi kvetmi po veľkú časť roka dekorovať aj váš domov.

Výskyt rozličných druhov tejto kvetiny je ohromujúci. Len málo kvetín sa môže popýšiť toľkými druhmi, farbami a tvarmi. Ich pôvodným prostredím sú tropické dažďové pralesy, kde rastú väčšinou vo výške stromov. Svoje miesto však majú takmer po celom svete. V miernom pásme sú to rastliny pozemné. V ríši orchideí je zastúpených zhruba 17 000 druhov a 850 rodov. Len na Slovensku sa môžeme stretnúť s takmer osemdesiatimi z nich – napríklad so Vstavačom, Bieloprstom či Jazýčkovcom.

 

Typy orchidey

Najkrajšou časťou orchidey je nesporne kvet. Vyskytuje sa buď samostatne, alebo v podobe členitého kvetenstva, ako napríklad metlín, strapcov, okolíkov, klasov či hlávok. Aj typov listov má rastlina hneď niekoľko. Ide o lístky jednoduché, stopkaté alebo praslenovité. Ich čepele sú ploché, žliabkovité a často sa môžeme stretnúť aj s listami zvinutými.

Milovníci týchto pestrofarebných exotických kvetov si môžu pestovanie vyskúšať na vlastnej koži. Pred pestovaním orchideí má veľa ľudí rešpekt. Nevedia, ako na to a nechcú kvetine ublížiť. Netreba sa však báť, pestovanie nie je až tak náročné. Nalepšie ísť si vybrať a poradiť do oddelení s rastlinami v špecializovaných centrách orientovaných na domácnosť a záhradu.

5 tipov na pestovanie orchideí:

  • Zvoľte taký druh orchidey, ktorému bude vyhovovať prostredie v miestnosti, ktorú bude ozdobovať. Každá orchidea má iné nároky.
  • Zaobstarajte si kvalitnú zeminu pre izbové rastliny či priamo pre orchidey a hnojivo s vyšším obsahom draslíka a fosforu. Kvetina sa vám za správnu výživu odmení krásnymi kvetmi.
  • Rastlinu je ideálne umiestniť do východného okna. Nevystavujete ju tak zbytočne ostrým lúčom, ktoré by jej uškodili.
  • Orchideu namiesto zalievania roste a približne raz za týždeň kvetináč ponorte na 20 minút do vedra s vlažnou vodou. Vo vegetačnom období rastlina vo vode ocení kvapalné hnojivo.
  • Rastlinu raz za dva či tri roky presaďte do špeciálneho substrátu. Po dlhšom čase pôvodná zemina prestáva plniť svoju funkciu.

 

redakcia Doma a Rada

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada