01.04.2016 17:30

Ako ošetriť drevo

Domácnosť – Upratovanie a údržba

 

Aby drevo v interiéri aj exteriéri dobre slúžilo i vyzeralo, je potrebné dať mu tú správnu povrchovú úpravu a dobre sa oň starať. Ale aj najlepšia povrchová úprava raz zostarne a prestane plniť svoju funkciu – ako ochrannú, tak aj estetickú. Čo s tým?

Máte vyblednutý záhradný nábytok vyhodiť, drevené obloženie stien odstrániť a pergolu stavať znova? Rozhodne nie, stačí opraviť drobné poškodenia a drevu dať nový náter alebo nastriekať. S niekoľkými dobrými radami, správnym postupom a vhodným výberom farby alebo lazúry to zvládnete aj sami. Či už si pre povrchovú úpravu dreva vyberiete lazúru, vosk alebo vodou riediteľný lak či farbu, musíte si natieraný povrch najprv pripraviť. To platí ako pre drevo nové, tak aj pre obnovovanie starých náterov. Povrch musí byť čistý a suchý, než naň začnete náter nanášať. Na neočistené drevo by náter priľnul nerovnomerne a vytvoril by škaredých „kocúrov“. Z dreva je potrebné odstrániť aj akúkoľvek mastnotu, vodou riediteľné nátery by na mastné drevo nepriľnuli.

 

Nátery nového dreva

Povrch je potrebné obrúsiť dohladka, prípadné poškodenia vyspraviť tmelom a očistiť od mastnoty a prachu. Vysprávky tmelom nechajte poriadne zatvrdnúť a „ vyzrieť“, neponáhľajte sa s ich pretieraním, keďže tmel sa môže pri schnutí mierne prepadnúť. V takom prípade sa urobí ešte korekcia ďalšou vrstvou tmelu, až potom je možné pokračovať finálnym zabrúsením. Na takto pripravený podklad môžete začať aplikovať náter. Medzi jednotlivými vrstvami náteru je potrebné nechať farbu alebo lazúru zaschnúť, prípadne zľahka prebrúsiť. Vždy dodržiavajte pokyny výrobcu!

 

Obnovenie alebo oprava starých náterov

Pred aplikáciou ochranného náteru je potrebné dôkladne odstrániť starú farbu. Pri tom vám pomôže brúsny papier, brúska alebo opálenie. V niektorých prípadoch možno použiť aj odstraňovač starých náterov – teda špeciálny prípravok, ktorý zvyšky starej farby naruší a zjednoduší ich odstránenie. Drevo musí byť opäť očistené nielen od starého náteru, ale aj od mastnoty a prachu. Tiež musí byť suché, aby sa naň dal naniesť nový náter. Pri výbere šírky štetcov majte na pamäti, aký materiál budete natierať. Na väčšie plochy využijete širší štetec, na latky plotu alebo výplne lavičky zase štetec užší.

 

Základné ošetrenie dreva sa oplatí

Huby sú vítané na tanieri, rozhodne ale nie na drevenom obložení alebo nábytku. Drevené materiály v exteriéri preto chráňte pred hnilobou vhodnými impregnačnými prípravkami, predĺžite tak ich životnosť. Proti prevlhnutiu pomôže špeciálna živica. Je elastická, nepriehľadná a odoláva poveternostným vplyvom. Nie veľmi vhodné sú nátery riediteľné vodou, ktorá znižuje ich izolačný účinok.

Lak alebo lazúra?

To, či zvolíte na povrchové ošetrenie dreva krycí náter, farebnú alebo prírodne tónovanú lazúru, záleží na vašom osobnom vkuse. Výber medzi prípravkami riediteľnými vodou na olejovej alebo rozpúšťadlovej báze by ste zase mali prispôsobiť tomu, aké nároky na trvanlivosť a odolnosť daného predmetu či záhradného nábytku budete mať. Zatiaľ čo krycia farba vytvára hrubšiu vrstvu, ktorá kresbu dreva zakrýva, lazúra zvýrazní jej krásu. „Vonku lazúra vzdoruje poveternostným vplyvom až 7 rokov, v interiéri jej účinky pôsobia podstatne dlhšie,“ vysvetľuje Markéta Litomerická z projektových marketov Hornbach. Stačí len pár šikovných rúk a správny postup.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada